×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeing przyspiesza dostawy 737 MAXBoeing poinformował dziś (19.6), że przyspiesza program dostaw samolotów z rodziny 737 MAX. Pierwszy klient - amerykańskie linie Southwest - otrzymają nową maszynę w trzecim kwartale 2017 r., zamiast oryginalnie planowanego czwartego kwartału. 

Informacja została przekazana przez władze Boeinga podczas trwającego 50. salonu Paris Air Show w Le Bourget. Sponsorem relacji Pasazer.com z tego wydarzenia jest Air France Polska.

Jak podkreślił Scott Fancher, wiceprezes i generalny menedżer działu rozwoju samolotów w Boeing Commercial Airplanes, z projektu B737 MAX wyeliminowane zostały już wszystkie ryzyka związane z nową technologią. Wiążący projekt nowego wariantu 737 został zaprezentowany już w listopadzie 2012 r. Pewne niewielkie modyfikacje są jeszcze możliwe, a konfiguracja zostanie sfinalizowana w lipcu. Szczegółowy projekt zostanie dopracowany w 2014 r. - Projekt jest zatwierdzony, nie zrobimy już żadnych dużych zmian, ale Boeing to firma, która cały czas wprowadza innowacje - powiedział Fancher.

Testy w tunelu aerodynamicznym pokazały, że B737 MAX gwarantuje o 13 proc. niższe spalanie niż obecnie używane samoloty wąskokadłubowe. Tak duża poprawa jest możliwa przede wszystkim dzięki nowym silnikom (CFM International LEAP-1B) oraz charakterystycznym wingletom Advanced Technology. W przeciwieństwie do stosowanych w Boeingach 737NG, nowe winglety będą rozdzielone na część powyżej i poniżej skrzydła.

- Gwarantujemy naszym klientom, że dzięki wingletom zyskają 1,5 proc. niższe spalanie niż obecne samoloty z wingletami. Jest jednak szansa, że oszczędność będzie nawet o 0,3-0,4 punktu procentowego większa. Ostateczną wartość potwierdzimy po testach w powietrzu - powiedział Joe Ozimek, wiceprezes ds. marketingu w programie 737 MAX.Ozimek dodał, że nowe winglety to największe pojedyncze usprawnienie aerodynamiczne, jakie Boeing kiedykolwiek wprowadził. Są one trzyczęściowe - górna i dolna część są zbudowane z kompozytów, a łącznik ze skrzydłem z metalu. W przypadku uderzenia w dolną część np. przez pojazd obsługi lotniskowej, bardzo szybko można ją wymienić.

Dzięki usprawnieniom aerodynamicznym Boeingi 737 MAX będą miały znacznie większy zasięg bez dodatkowych zbiorników paliwa, które zajmowałyby miejsce na cargo. Producent planuje również unowocześnić kabinę (w standardzie będzie wnętrze Sky Interior) oraz kokpit. Wzorem ma być model 787 Dreamliner. 

Fancher podkreślił, że przyspieszenie produkcji było od początku zaplanowane i jest świadomą decyzją nie wpływającą na działalność producenta. Przedstawiciel Boeinga nie określił, czy MAX-y będą montowane w Renton w stanie Waszyngton, gdzie obecnie znajduje się jedyna linia montażowa Boeingów 737. 

Dominik Sipiński
fot. Boeing Media, Dominik Sipińskigość_c185c - Profil
gość_c185c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie