×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: Strata 400 mln zł za 2012 r.LOT w 2012 r. stracił aż 399,9 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż przewidywano przed audytem sprawozdania finansowego. Przewoźnik wyjaśnia, że powiększenie straty to świadoma decyzja wynikająca z aktualizacji wyceny majątku.

Przed audytem zakładano, że LOT stracił netto nieco ponad 150 mln zł, w tym 115 mln zł na działalności operacyjnej. Jak tłumaczy przewoźnik, aktualizacja wyceny majątku wpływa jedynie na księgowy wymiar straty, a nie na rzeczywistą utratę środków pieniężnych.

- Wartość dokonanych odpisów wynosi minus 479,5 mln zł. Odpisy, które zostały ujęte w wyniku 2012 roku, dotyczą całego majątku spółki, w tym m.in. samolotów Embraer 145, 170, 175 i 195 oraz części zamiennych do samolotów - tłumaczy LOT w komunikacie prasowym.

Według Sebastiana Mikosza, prezesa PLL LOT, dzięki takiemu działaniu lepiej i rzetelniej będzie można zaplanować przyszłe wyniki finansowe linii. Ponadto odpis i aktualizacja wyceny majątku powodują urealnienie wyceny przewoźnika, co jest ważne w kontekście zakładanej prywatyzacji.

LOT poinformował również, że w 2012 r. przewiózł 4,97 mln pasażerów, czyli o 7,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost w klasie biznes był mniejszy i wyniósł 1,2 proc. Średnie obłożenie (load-factor) wzrosło z 74,4 proc. do 78,1 proc. 

W Locie trwa plan restrukturyzacyjny. Według prezesa Mikosza ma on doprowadzić do wypracowania niewielkiego zysku w 2014 r. Przewoźnik otrzymał pod koniec ubiegłego roku pierwszą transzę pomocy państwowej w wysokości 400 mln zł. Wkrótce LOT może dostać drugą ratę w tej samej wysokości. W trudnej sytuacji formalnie niezbędna była decyzja akcjonariuszy linii, którzy we wtorek podjęli uchwałę o dalszym funkcjonowaniu spółki. 

Dominik Sipińskigość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie