Pasazer.com na Paris Air Show 2013

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
14 czerwca 2013 19:37
11 komentarzy
Reklama
Już wkrótce rusza 50. Międzynarodowy Salon Lotniczy, który odbędzie się w dniach 17-23 czerwca w Paryżu na lotnisku Le Bourget. To największa tego typu impreza na świecie. Nie może zabraknąć na niej również redakcji Pasazer.com. W specjalnym serwisie codziennie będziemy informować naszych czytelników o nowościach prosto z Paryża.

Naszymi partnerami są linie Air France, easyJet oraz hotele B&B.Na pokazach przetestujemy także sprzęt fotograficzny Nikon Polska oraz Sony Polska.

Air Show w liczbach

Paryski salon lotniczy od 100 lat jest światowym symbolem w dziedzinie pokazów i wystawy lotniczej. Jubileuszowa impreza ponownie będzie miejscem zebrania się najważniejszych graczy branży z całego świata, którzy prezentować będą najnowsze innowacje technologiczne. Pierwsze 4 dni pokazów zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego. Natomiast kolejne dni będą dostępne już dla zwiedzających.Najważniejsze liczby salonu (dane za 2011 r.):
  • 2 113 wystawców z 45 krajów
  • 145 000 odwiedzających
  • 290 oficjalnych delegacji ze stu krajów
  • 200 000 publiczności
  • 3 176 dziennikarzy
  • 150 samolotów na wystawie statycznej, 40 z nich zaprezentowano w pokazach dynamicznychSalon lotniczy jest organizowany przez Salon de l'International Aeronautique et de l'Espace (SIAE), spółkę zależną od GIFAS (Francuskiego Związku Firm Przemysłu Lotniczego). Po raz pierwszy w swojej historii International Paris Air Show na Le Bourget będzie gościć ponad 2400 wystawców. Impreza na pewno będzie wyjątkowym lotniczym przeżyciem.

Najwięksi gracze Airbus i Boeing

Na imprezie obecnych będzie wiele firm lotniczych. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudzać będą dwaj najwięksi gracze branży - Airbus i Boeing. Dla nich będzie to dość "zwyczajny" salon, ponieważ zabraknie A350, a Boeing pokaże tylko samoloty B787. Na pokazach nie zabraknie również Bombardiera, Embraera, Suchoja i Mitsubishi Regional Jet, którzy będą rywalizować w swojej klasie.

Airbus

Podczas 50. Paris Air Show Airbus zaprezentuje swoją najnowszą ofertę cywilnych i wojskowych produktów. Na wystawie pojawią się najnowsze innowacje Grupy EADS, a eksperci odpowiadać będą na pytania publiczności. W czasie wystawy eksperci ds. zasobów ludzkich EADS poprowadzą serię warsztatów i innych spotkań poświęconych rozwojowi zawodowemu, skierowanym do studentów i gości, którzy zastanawiają się nad podjęciem kariery zawodowej w branży lotniczej i kosmicznej. Podczas targów spółka będzie ogłaszała komunikaty dotyczące nowych zamówień.

W czasie kilku pierwszych dni targów najważniejszym produktem ekspozycji będzie samolot A400M, który już wkrótce dostarczony zostanie Francuskim Siłom Powietrznym, a także pierwszy A380 dla British Airways, który wkrótce dołączy do floty przewoźnika. W kolejnych dniach zaprezentowane zostaną również egzemplarze testowe samolotów. Oba modele dostępne będą przez cały tydzień na ekspozycji statycznej oraz wezmą udział w pokazach dynamicznych. Nie można również przegapić premiery nowej kampanii reklamowej A380 "Own the sky".

Podczas tegorocznego salonu klienci odbiorą wiele różnych typów samolotów cywilnych, takich jak A320 z sharkletami oraz A330, a także setny samolot Airbus Military C295. Na wystawie statycznej zobaczyć będzie można także samolot Airbus ACJ318, który posiada najszerszą i najwyższą kabinę spośród wszystkich odrzutowców biznesowych.

W pawilonie EADS (Rząd A) będzie można znaleźć się wewnątrz naturalnej wielkości kokpitu i sekcji kabiny samolotu A350 XWB. Zwiedzający zobaczyć będą tu mogli najnowsze innowacje Grupy EADS kształtujące przyszłości lotnictwa. Jedna z nich to e-Koncepcja Samolotu (e-Concept Plane), która jest syntezą najnowszych pomysłów dotyczących kwestii takich jak ciche kołowanie, redukcja emisji szkodliwych substancji podczas lotu oraz nowe, ekologiczne źródła energii. Najnowsze odkrycia w dziedzinie nowych źródeł energii zobaczyć będzie można w specjalnym pawilonie "Paliwa Alternatywne" (Hala 1 - Stoisko D). Modele produktów firm z Grupy EADS wystawione będą na stoisku EADS (Hala 2A – Rotunda).

Organizowany przez firmę Airbus międzynarodowy konkurs dla studentów "Pomysły z polotem" ("Fly Your Ideas") stanowi inspirację dla młodych osób, a dzięki temu, że innowacyjność, kreatywność i ludzie stawiani są w nim zawsze na pierwszym miejscu, firma ma nadzieję przyciągnąć najbardziej utalentowane osoby z całego świata. W roku 2013 firma Airbus zatrudni 3 tysiące ludzi na całym świecie. Dołączą oni do 10 tysięcy osób, które znalazły pracę w firmie od 2011 roku. W czasie trwania targów dla zwiedzających dostępna będzie statyczna ekspozycja EADS, gdzie będą mogli oni pozostawić swój twórczy "ślad" na gigantycznej grafice zatytułowanej "Wyraź swoją osobowość – zaprojektuj swoją przyszłość" ("Express Yourself – Design Your Future").

Boeing

Model B787 Dreamliner będzie jedynym produktem pasażerskim Boeinga w Paryżu. Dwie maszyny 787, w barwach Air India oraz Qatar Airways, będą prezentowane w dniach 17-21 czerwca. Katarski Dreamliner będzie przeznaczony do statycznej prezentacji wnętrza, natomiast 787 Air India zaprezentuje się w powietrzu. To jedna z głównych atrakcji przygotowanych przez firmę Boeing podczas tych targów.

Podczas Paris Air Show będą także wystawione: wojskowy transportowiec C-17, myśliwce wielozadaniowe F-15E Strike Eagle oraz śmigłowiec o dużym udźwigu CH-47F.

Samoloty pasażerskie i maszyny wojskowe Boeinga są wizytówką rozwiązań i innowacji, jakie producent wprowadza na rynek, by zmniejszać koszty operacyjne linii lotniczych. Pasażerowie otrzymują zupełnie inne wnętrze, które zapewniać będzie niespotykany dotychczas komfort w podróży. Ekspozycja samolotów wojskowych firmy Boeing będzie prezentowana przez całe targi na wystawie Departamentu Obrony USA.

Bombardier, Embraer, MRJ, Suchoj i Antonow

Ze zwiększającym się popytem na samoloty komercyjne i biznesowe, Bombardier zaprezentuje szeroką gamę swoich produktów. W Paryżu zobaczymy samoloty biznesowe: Challenger 605 oraz Global 6000, a także maszyny pasażerskie Q400 NextGen, CRJ-1000 NextGen oraz mock-up kabiny CSeries. Podczas pokazów ogłoszone mają zostać również kontrakty na najnowszy produkt - CSeries. Według nieoficjalnych informacji duże zamówienie na te maszyny złoży linia easyJet.

Embraer zaprezentuje model ERJ-135 oraz E-Jeta E-190. Na pokazach będziemy mogli zobaczyć dwa samoloty biznesowe: Legacy 650 oraz Phenom 300. Maszyny biznesowe Embraera są coraz bardziej znane i dobrze przyjęte przez klientów na całym świecie. Wśród użytkowników jest znany aktor filmowy Jackie Chan, który został mianowany ambasadorem marki Embraer Executive Jets. Jego samolot Legacy 650 prawdopodobnie także zostanie zaprezentowany w Paryżu. Brazylijski producent zamierza również oficjalnie ogłosić program E-Jetów nowej generacji.

Na pokazach nie zabraknie także rosyjskiej i ukraińskiej myśli technicznej. Antonow zaprezentuje samoloty An-158 oraz An-70 natomiast Suchoj maszynę SSJ100 w barwach meksykańskiej linii Interjet. Jest to pierwszy SuperJet dla zachodniego przewoźnika. Maszyna posiada także nowy wystrój kabiny zaprojektowany przez włoską Pininfarinę. Jednak prawdziwą rosyjską perełką będzie myśliwiec Su-35 w wersji eksportowej, który codziennie prezentować się będzie na pokazach dynamicznych.

Po raz pierwszy w Paryżu zostanie zaprezentowany pełny mock-up kabiny japońskiego Mitsubishi Regional Jet (MRJ).

Nowości prosto z Paryża będzie można śledzić na profilu Twitter pasazer.com oraz Dominika Sipińskiego, a także na profilu Facebook i specjalnym serwisie na naszej stronie internetowej.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_55198 2013-06-19 15:26   
gosc_55198 - Profil gosc_55198
A jak sie prezentuje Polski Flaris LAR01?
hariko 2013-06-17 08:31   
hariko - Profil hariko
podobno Chiny sa zaintersowane kupnem A350, z tego co tutaj podali w wiadomosciach....
gosc_ee062 2013-06-17 08:29   
gosc_ee062 - Profil gosc_ee062
tutaj, mowi sie o zamowiniu przez Chiny A350
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy