LOT: Ostre cięcia. 787 do wynajęcia

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
11 czerwca 2013 10:01
64 komentarzy
Reklama

LOT pozbędzie się 15 Embraerów, dwa Boeingi 787 Dreamliner zostaną wypożyczone innym przewoźnikom, kilkanaście połączeń z Warszawy i regionów zostanie zlikwidowanych, zwolni nawet 800 osób a także na wzór linii niskokosztowych wprowadzi płatne usługi - wynika ze szczegółów planu restrukturyzacji, do którego dotarła gazeta.pl.

Najprawdopodobniej od jesieni 2014 roku z Warszawy nie polecimy do Aten, Helsinek, Zurychu, Kairu, Bejrutu, Barcelony, Berlina czy Düsseldorfu, a także z lotnisk regionalnych do Niemiec. To efekt zmniejszenia skali działalności, które jest wymagane przez Komisję Europejską w przypadku udzielenia firmie pomocy publicznej. Oferowanie w ciągu dwóch lat ma zmniejszyć się o ponad jedną czwartą.

Plan restrukturyzacji zakłada likwidację 800 etatów. Ponad 300 już odeszło. Część pracowników musi się liczyć ze zmianą formy zatrudnienia.

LOT wycofa się z użytkowania 15 Embraerów. Z sześciu samolotów Boeing 787 Dreamliner, dwa zamierza wypożyczyć innym przewoźnikom.Restrukturyzacja potrwa do końca 2015 roku. W przyszłym roku LOT ma zarabiać na przewozie pasażerów. A w 2015 ma wygenerować zysk na poziomie 68 mln zł.

Kiedy firma choć trochę stanie na nogi, skarb państwa zamierza ją sprzedać.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
arahja 2013-06-12 18:38   
arahja - Profil arahja
Za gazeta.biz: ' Linie Korean Airlines kupiły 44 proc. udziałów w czeskim przewoźniku za 2,64 mln euro.' a czeski rzad dokapitalizowal CSA kwota 100 mln euro
gosc_8af9c 2013-06-12 17:08   
gosc_8af9c - Profil gosc_8af9c
Jedne wielki kpiny. Sprawa wygląda następująco: cały czas są wkładane olbrzymie pieniądze w spółkę, i te same pieniądze wychodzą z drugiej strony na różne sposoby czyli wszelki outsourcing, firmy doradcze, analitycy itd...olbrzymie pieniądze tak wychodzą od lat. Wkładają pieniądze aby je wyciągnąć.
Prze lata lot sprzedawał cały swój majątek i wszystko zostało przeżarte w ten powyższy sposób.
Wykazywali z roku na rok mniejsza stratę ale tylko dlatego że wszystko sprzedali...
Przykład siedzibą spółki, nowy wieżowiec, który w całości jest zajęty przez lot. Co zrobił Prezes Mikosz sprzedał funduszowi, podpisując tym samym umowę na najem wieloletni i płacąc olbrzymi czynsz miesięczny !!! a co się stało z pieniądzmi ?? przeżarte na pensję, premię i różnego rodzaju badania, analizy za co lot płaci olbrzymie pieniądze.
Kolejna sprawa to przyszłość. Czy ktoś kupi linie lotniczą bez samolotów, połączeń, załóg itd...?? Oczywiście że nie! Szansa była na sprzedaż gdyby lot miał pozycje na rynku, wtedy każda linia lotnicza poza EU mogła myśleć o wejściu na ten rynek i przejęciu części wpływów. A w takim przypadku ???
...... Brak słów.....
gosc_b8b17 2013-06-12 14:59   
gosc_b8b17 - Profil gosc_b8b17
Ja LOTem nie latam z uwagi na cenę i godziny które mi nie odpowiadają. SAS jest dla mnie bardziej odpowiedni. A jeśli jeszcze wprowadzą jakieś dodatkowe opłaty (znając polski rozmach nie będą to małe sumy) to polegną na całej linii i będzie po Locie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama