Eurolot chce latać z Koszalina

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
07 czerwca 2013 19:50
93 komentarzy
Reklama

Władze Koszalina wraz z Eurolotem planują w 2015 roku uruchomienia krajowych połączeń lotniczych z Zegrza Pomorskiego (OSZ). Za uruchomienie połączenia z Koszalina do Warszawy lokalny samorząd planuje przewoźnikowi, który będzie operował na tej trasie 2,3 mln zł rocznie.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina i Mariusz Dąbrowski, prezes Eurolotu podpisali w środę (5.06) list intencyjny w sprawie reaktywacji lotniska w Zegrzu Pomorskim k. Koszalina oraz uruchomienia połączeń krajowych.


- Chcemy reaktywować lotnisko przy udziale środków europejskich pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Ma po nie sięgnąć spółka celowa Port Lotniczy Koszalin. Cieszę się, że Eurolot wyraził wstępne zainteresowanie uruchomieniem regularnych połączeń na trasach krajowych - mówi prezydent Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Koszaliński samorząd przewiduje uruchomienie lotniska w 2015 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 76 mln zł. 

Pod koniec maja miasto złożyło wniosek o unijną dotację w wysokości 35,9 mln zł.

Dokument będzie oceniany przez ekspertów do spraw transportu inicjatywy doradczej Unii Europejskiej JASPERS - wyjaśnia Jedliński.

Firma doradcza Ove Arup & Partners International Ltd. opracowała studium wykonalności inwestycji dla koszalińskiego lotniska. Zakłada on, że w pierwszym roku działalności  na trasie Zegrze Pomorskie - Warszawa odbywać się będą dwa loty dziennie. Połączenia mają być obsługiwane w formule obowiązku użyteczności publicznej (PSO - Public Service Obligation). Oznacza to dopłaty samorządu do wykonywanych lotów - przyjęto, że w 2015 r. dopłata ta miałaby wynieść 2,3 mln zł. 

- Dzięki współpracy z Eurolot, po uruchomieniu lotniska będziemy mieli operatora, który zapewni nam samoloty na loty krajowe - mówi cytowany przez portal eKoszalin.pl Robert Grabowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Koszalina.

Im więcej przewoźników, tym lepiej dla lotniska. Zainteresowanie przewoźnika przekłada się na chętnych do lotu. Jeśli będzie konkurencja to ceny będą niższe – mówi Urszula Miller-Grzybowska z Urzędu Miejskiego w Koszalinie

W pierwszym roku działalności lotnisko miałoby  obsłużyć 42 tys. pasażerów. Studium zakłada także, że w 2017 roku siatka połączeń z Koszalina powinna być rozszerzona o codzienne loty do Krakowa oraz trzy loty tygodniowo do Wrocławia, Poznania i Lublina. 
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_2ab2c 2013-06-12 22:46   
gosc_2ab2c - Profil gosc_2ab2c
Skoro wszystkie samorządy dopłacają do lotów, tak jak to robią do kolei, to może niech wydzierżawią parę samolotów i wzorem wzorców LCC SouthWest zaczną latać z międzylądowaniami. Komu to będzie przeszkadzać? Chyba tylko rzygusom.
gosc_ad5e6 2013-06-11 21:47   
gosc_ad5e6 - Profil gosc_ad5e6
Coraz bardziej z niecierpliwością czekamy na nowa trasę Eurolotu Koszalin Lublin. Może ta trasa będzie gwoździem do trumny tego tworu jakim jest Eurolot
gosc_ef867 2013-06-10 12:12   
gosc_ef867 - Profil gosc_ef867
Coraz więcej obywateli UE namówionych przez naszych emigrantów przylatuje do PL dla tańszego podreperowania zdrowia i urody oraz relaksu i wypoczynku, ale również w celach biznesowych ... nasi lekarze, dentyści, kosmetyczki, fryzjerzy, masażyści, dietetycy, mechanicy, informatycy, hotelarze, restauratorzy, handlowcy itd zarabiają na tych gościach sporą kasę - więc nie można twierdzić, że małe lotniska to same straty bo one pośrednio tworzą miejsca pracy również dla naszych fachowców ... a coraz większą rolę odgrywa wykorzystanie bazy sanatoryjnej i turystycznej oraz nasze rodzime specjały, więc rozliczanie lotniska tylko z wielkości odprawionych pasażerów jest krótkowzroczne. Naprzód OSZ !
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama