×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wakacje 2013: Chorwacja... autem!W tym roku urlop w Polsce albo za granicą planuje 16 milionów Polaków, z czego 6 milionów osób preferuje wypoczynek w ciepłych krajach - to o 6% więcej niż w 2012 roku. Najchętniej wybieramy się tam, dokąd radzą nam znajomi. Wśród najpopularniejszych kierunków znalazły się Chorwacja, Hiszpania i Włochy. To wyniki majowych badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Mondial Assistance. 


Kto pojedzie/poleci?

Blisko 6 mln z nas wybiera się za granicę. Na taką przyjemność wydamy najczęściej do 2,5 tys. zł, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni. Chociaż na żaden wypoczynek nie pojedzie aż 14,5 mln rodaków, to jednak liczba osób, które pozostaną w domu zmniejszyła się o 6% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Celem badania było poznanie preferencji i zwyczajów wakacyjnych, a także porównanie ich z wynikami zeszłorocznego badania przeprowadzonego w analogicznym czasie. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji projektu – w tym miesiącu większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też załatwia niezbędne formalności z tym związane.

W tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 16 mln rodaków, czyli co drugi Polak mający co najmniej 18 lat (52%). To o 4% więcej niż w roku ubiegłym. Spośród osób, które w tym roku planują wyjazd ¾ było na wakacjach także rok temu.

Na wakacje 2013 wyjadą przede wszystkim osoby młode (w wieku 18 - 29 lat), mieszkające w miastach, z wykształceniem średnim i wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego powyżej 4,5 tys. zł (rok wcześniej było to 3 tys. zł). Przy wyjazdach zagranicznych kwota ta rośnie do 6 tys. zł. Średni koszt na osobę w Polsce to 1191 zł (choć najwięcej, bo aż 41% deklaruje, że wyda poniżej 1 tys. zł), a w podróży zagranicznej aż 2315 zł (najwięcej - 21% - planuje wydać pomiędzy 1,5 tys., a 2 tys. zł). Rok temu w badaniu zadeklarowaliśmy wydatki 1 188 zł na lokalne wakacje i 2613 zł przy wypoczynku w innych krajach. 

Chorwacja nasza ulubiona

63% Polaków urlop spędzi w kraju – to o 6% mniej niż w badaniu sprzed roku. Rośnie za to liczba osób planujących wypoczynek za granicą – w tym roku wg badania to blisko 6 mln osób, czyli 37% w ogóle wybierających się na wakacje. Najpopularniejsze destynacje to Chorwacja (14%), Hiszpania, Włochy (po 8%) i Grecja (7%). W odniesieniu do roku poprzedniego nieco na znaczeniu straciły Egipt i Hiszpania. 


Z polecenia...

Aż ¾ Polaków swój główny wyjazd wakacyjny zamierza zorganizować samodzielnie. Pytani, co powoduje takie nastawienie, najczęściej odpowiadają, że chęć indywidualnego decydowania o formie spędzanego czasu (53%) i możliwość dopasowania oferty do własnych potrzeb (29%). Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z wakacyjnej propozycji biura podróży, zamierzają dokonać jej zakupu bezpośrednio w placówce (79% - w Internecie 21%), a w korzystaniu z touroperatorów najbardziej cenią gwarancję wiarygodności (52%), pewność zakupu potwierdzoną dokumentem (49%) i doradztwo sprzedawcy (31%). Największy wpływ na wybór wycieczki i konkretnego biura podróży mają opinie znajomych – marketing szeptany i polecenia są najważniejsze prawie dla co drugiego kupującego wycieczkę w biurze podróży (48%). W dalszej kolejności pod uwagę bierzemy zaufanie i wiarygodność biura (38%), a dopiero na trzecim miejscu cenę wycieczki (jest decydująca dla 31%). 

Więcej nas na wakacjach  

Chociaż na żadne wakacje nie pojedzie aż 47% Polaków, to jednak liczba ta jest mniejsza od zeszłorocznej o 6 pkt. procentowych. 1/5 badanych na ostatnim wyjeździe urlopowym była aż pięć i więcej lat temu. Niemal co dziesiąty dorosły mieszkaniec Polski nigdy nie był na wakacjach. Najczęstszy powód to brak pieniędzy – podała go co druga osoba. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób w wieku powyżej 50 lat, a także osób, których dochód gospodarstwa domowego jest poniżej 1 tys. zł.

fot. grafiki własne, Anna Żuchlińska

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-14 maja 2013 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) w ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Próba wyniosła 1000 osób.gość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie