IATA: Porozumienie o emisjach CO2

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 czerwca 2013 14:35
1 komentarz
Reklama

Linie skupione w Międzynarodowym Zrzeszeniu Przewoźników Lotniczych (IATA) porozumiały się w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Pierwsze ustalenia obejmujące niemal cały świat zakładają regularny spadek ilości emitowanych przez samoloty gazów cieplarnianych od 2020 r.

Do tej pory postęp w światowych negocjacjach dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla w lotnictwie był powolny. Rozmowy przyspieszyły po tym, jak Unia Europejska jednostronnie wprowadziła kontrowersyjny Schemat Handlu Emisjami (ETS). Z uwagi na protesty m.in. Stanów Zjednoczonych, Chin, Brazylii, Rosji i Indii system został zawieszony do czasu wypracowania rozwiązania na poziomie ICAO i IATA.

Wczorajsze (3.06) porozumienie IATA jest pierwszym tak uniwersalnym systemem. Linie lotnicze zgodziły się na ustanowienie światowego rynku handlu zezwoleniami na emisję gazów cieplarnianych, opartego na zasadach wolnorynkowych (market-based measure, MBM).

System MBM będzie jednolity i wejdzie w skład pakietu, którego celem jest sukcesywne zmniejszanie emisji od 2020 r.

- Dla rządów wypracowanie porozumienia w sprawie MBM nie będzie łatwe. Bardzo trudno było o zgodę już na poziomie przewoźników, z uwagi na możliwe skutki finansowe. Ale zrównoważony rozwój jest najważniejszy dla lotnictwa - podkreślił Tony Tyler, dyrektor generalny IATA.

Ochrona środowiska będzie najważniejszym punktem obrad Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w październiku. Ponieważ spotykają się tam przedstawiciele państw, dopiero rozwiązania zatwierdzone przez ICAO będą wiążące i staną się obowiązującym prawem.

Tyler przyznaje, że w obecnej sytuacji gospodarczej wypracowanie globalnego systemu MBM nie będzie łatwe, ale uważa, że jest konieczne. Podkreśla, że państwa nie mogą traktować MBM jako dodatkowego źródła przychodów. Lotnictwo jest pierwszym sektorem gospodarki, w którym może zostać wdrożony jednolity światowy system.

Strategia przyjęta przez linie skupione w IATA zakłada zmniejszanie zużycia paliwa o 1,5 proc. rocznie do 2020 r. Wielkość emisji dwutlenku węgla ma osiągnąć maksimum w 2020 r., a potem spadać. W 2050 r. ma wynosić o połowę mniej niż w 2005 r. Nowi oraz dynamicznie rozwijający się przewoźnicy mogą liczyć na preferencyjne warunki.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

gosc_2aa0b 2013-06-07 08:22   
gosc_2aa0b - Profil gosc_2aa0b
jezeli jeszcze ktos wierzy w globalne ocieplenie spowodowane dzialalnoscia czlowieka....
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama