Skandal Marimekko z Finnairem w tle

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
31 maja 2013 09:19
1 komentarz
Reklama

Linie Finnair oraz fiński dom projektowy Marimekko rozpoczęli współpracę, która ma "polepszyć komfort podróży lotniczych" na pokładzie przewoźnika - informowaliśmy nieawno. Niestety w jej tle pojawił się... plagiat.

Symbolem współpracy stał się m.in. zaprezentowany kilka dni temu przez linię Finnair drugi samolot (Airbus A330), który ozdobiono wzorem Metsänväki ("mieszkańcy lasu"), czyli stylizowanymi, niebieskimi drzewami.


Airbus A330-300 OH-LTM w barwach "Metsänväki"

A także Airbus A340-300 (OH-LQD), który w październiku zeszłego roku pomalowano w charakterystyczne dla Marimekko maki (Unikko) czyli kultowego kwiatowego wydruku z 1964 roku zaprojektowanego przez finkę - Maija Isola.


Airbus A340-300 OH-LQD w barwach "Unikko"

W ostatnich dnia okazało się, że praca fińskiej projektantki Kristiny Isoli o nazwie "Metsänväki" dla fińskiego domu Marimekko jest plagiatem, którego dokonała w 2007 roku. Oryginalne dzieło zostało namalowane już w 1963 roku przez ukraińską malarkę Marię Primatšenko.

W związku ze skandalem Finnair wydał oświadczenie, w którym zapowiedział, że samolot A330 wróci do swoich pierwotnych barw jak tylko pozwolą na to możliwości operacyjne. Jednak specjalna kolekcja produktów dla Finnaira (nowe tekstylia oraz naczynia posiadające klasyczne wzory Marimekko) pozostanie na pokładzie maszyn przewoźnika.


Kolekcję "Marimekko for Finnair" na potrzeby linii stworzył projektant Marimekko Sami Ruotsalainen we współpracy z Kristiną i Emmą Isola, wykorzystując znane wzory autorstwa Maiji Isoli.

Piotr Bożyk
Fot. Finnair
Reklama

Ostatnie komentarze

hariko 2013-05-31 13:57   
hariko - Profil hariko
oby tylko takie rzeczy dotyczyly linii lotniczych !!! i tak Finnair to najbezpieczniejsze linie swiata! Onnittelut Finnair:)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama