×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Skandal Marimekko z Finnairem w tleLinie Finnair oraz fiński dom projektowy Marimekko rozpoczęli współpracę, która ma "polepszyć komfort podróży lotniczych" na pokładzie przewoźnika - informowaliśmy nieawno. Niestety w jej tle pojawił się... plagiat.

Symbolem współpracy stał się m.in. zaprezentowany kilka dni temu przez linię Finnair drugi samolot (Airbus A330), który ozdobiono wzorem Metsänväki ("mieszkańcy lasu"), czyli stylizowanymi, niebieskimi drzewami.


Airbus A330-300 OH-LTM w barwach "Metsänväki"

A także Airbus A340-300 (OH-LQD), który w październiku zeszłego roku pomalowano w charakterystyczne dla Marimekko maki (Unikko) czyli kultowego kwiatowego wydruku z 1964 roku zaprojektowanego przez finkę - Maija Isola.


 Airbus A340-300 OH-LQD w barwach "Unikko"

W ostatnich dnia okazało się, że praca fińskiej projektantki Kristiny Isoli o nazwie "Metsänväki" dla fińskiego domu Marimekko jest plagiatem, którego dokonała w 2007 roku. Oryginalne dzieło zostało namalowane już w 1963 roku przez ukraińską malarkę Marię Primatšenko.

W związku ze skandalem Finnair wydał oświadczenie, w którym zapowiedział, że samolot A330 wróci do swoich pierwotnych barw jak tylko pozwolą na to możliwości operacyjne. Jednak specjalna kolekcja produktów dla Finnaira (nowe tekstylia oraz naczynia posiadające klasyczne wzory Marimekko) pozostanie na pokładzie maszyn przewoźnika.


Kolekcję "Marimekko for Finnair" na potrzeby linii stworzył  projektant Marimekko Sami Ruotsalainen we współpracy z Kristiną i Emmą Isola, wykorzystując znane wzory autorstwa Maiji Isoli.

Piotr Bożyk
Fot. Finnairgość_04f7c - Profil
gość_04f7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie