×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT sprzedaje EmbraeryPLL LOT sprzedaje łącznie dziewięć samolotów odrzutowych Embraer. Ogłoszenie o przetargu ustnym ukazało się wczoraj (22.05). Chodzi o sześć latających Embraerów 170 oraz trzy Embraery 145, które od ponad dwóch lat nie są wykorzystywane przez przewoźnika.

Potwierdziliśmy u źródeł w Locie, że chodzi o całkowitą sprzedaż maszyn, a nie o umowę typu "sale-and-leaseback", która umożliwiłaby dalsze wykorzystywanie maszyn przez przewoźnika.

Cena wywoławcza dziewięciu samolotów łącznie z silnikami wynosi 112,5 mln dolarów amerykańskich (ok. 365 mln zł). Licytacja odbędzie się 18 czerwca w siedzibie linii lotniczej.Na sprzedaż zostały wystawione Embraery 170 o znakach rejestracyjnych SP-LDE, -LDF, - LDG, -LDH, -LDI i LDK. Zostały one wyprodukowane i dostarczone polskiemu przewoźnikowi w latach 2004-2005. W tej chwili samoloty znajdują się w leasingu finansowym, ale LOT w ogłoszeniu o przetargu oświadczył, że do czasu przetargu będzie ich właścicielem. 

Jeśli przetarg zakończy się sukcesem, samoloty zostaną wycofane z floty. LOT posiada obecnie 10 Embraerów 170 - 4 najstarsze maszyny o znakach rejestracyjnych SP-LDA, -LDB, -LDC i -LDD nie są przedmiotem ogłoszonego przetargu. 

LOT posiadał łącznie 14 samolotów Embraer ERJ-145. W kwietniu 2011 r. maszyny te zostały oficjalnie wycofane z siatki połączeń przewoźnika. 9 maszyn trafiło do innych przewoźników, dwa są własnością firmy leasingowej, a trzy (SP-LGG, SP-LGH, SP-LGO) wciąż należą do LOT-u i są objęte ogłoszonym przetargiem. Maszyny tego typu nie są zbyt popularne wśród linii lotniczych. 

Biuro Prasowe przewoźnika nie odpowiedziało nam do tej pory na pytania dotyczące powodów sprzedaży samolotów i tego, czy będą one zastąpione innymi maszynami. Po uzyskaniu tych informacji zaktualizujemy artykuł. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipińskigość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie