×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kraków: Zapłacisz za kontrolę bagażu


Kraków Airport chce pobierać nową opłatę za kontrolę bezpieczeństwa przed odlotem. Ma ona wynieść 5,5 zł za każdego pasażera i zostanie wliczona do opłaty pasażerskiej, jaką pasażer ponosi na rzecz portu.

Balice to pierwsze lotnisko w Polsce, które zdecydowało się na przerzucenie kosztów nowego prawa na podróżnych. Propozycja nowego cennika, przewidującego wzrost opłat za obsługę pasażerów odlatujących, została wysłana do konsultacji liniom lotniczym.

Od 18 marca br. kontrolę bezpieczeństwa na polskich lotniskach przejęły prywatne firmy. Dotychczas kontrolę osobistą oraz naszego bagażu przeprowadzała Straż Graniczna. Jej obowiązki przejął specjalnie wykwalifikowany personel z firm ochroniarskich. 

W Krakowie władze zatrudniły dodatkowych pracowników Służby Ochrony Lotniska. To jednak generuje dodatkowe koszty dla lotniska. Jak wylicza Urszula Podraza, rzecznik Kraków Airport koszty w związku z przejęciem odprawy pasażerów wzrosną o 10 mln zł rocznie. To 40 proc. zysku portu w 2011 roku, który wyniósł 25 mln zł.

Paweł Cybulak

AKTUALIZACJA: W oryginalnej wersji artykułu błędnie nazwaliśmy nową opłatę "podatkiem od kontroli bagażu pasażerskiego".gość_16bfa - Profil
gość_16bfa
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie