×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Poznań: Spadek o 19,4 proc.Poznańskie lotnisko obsłużyło w kwietniu 96 226 pasażerów. To 19,4 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku. Największe spadki Ławica notuje w ruchu czarterowym.

Od początku 2013 r. z portu lotniczego w Poznaniu skorzystało prawie 330 tys. pasażerów. To o 18,5 proc. mniej niż w pierwszych czterech miesiącach poprzedniego roku.Ruch niskokosztowy od początku roku zmalał w porównaniu z okresem styczeń-kwiecień 2012 r. o 15,9 proc. Linie tradycyjne przewiozły o 19,4 proc. mniej pasażerów, a przewoźnicy czarterowi - aż o 32 proc. mniej. 

W komunikacie prasowym przysłanym do naszej redakcji przez poznańskie lotnisko czytamy, że Ławica jako jeden z liderów pod względem udziału ruchu czarterowego jest szczególnie silnie dotknięta przez kryzys w tej branży. Wysokie spadki w ruchu czarterowym są skutkiem licznych bankructw biur podróży. 

- Rynek usług lotniczych stanął w tym roku przed dużym wyzwaniem, co jest bardzo widoczne w naszych statystykach ruchu pasażerskiego. Tendencja spadkowa powoli niwelowana jest przez kierunki nowe czy powracające z rozkładem letnim, ale jednak dotychczasowych strat nie nadrobimy. Zwłaszcza, że rynek staje się coraz trudniejszy, więc przewoźnicy – niezwykle zachowawczy - komentuje w komunikacie prasowym Mariusz Wiatrowski, prezes portu lotniczego w Poznaniu. 

Wiatrowski podkreśla, że znajdujący się w trudnej sytuacji LOT zmniejszył liczbę rejsów z Poznania do Warszawy i zawiesił loty do Frankfurtu. Przewoźnicy niskokosztowi otwierają te same połączenia, próbując wygryźć konkurenta. Do tego statystyki zaburza odniesienie do OLT Express, który w zeszłym roku istotnie podbił liczbę obsłużonych pasażerów. Zwiększony ruch w 2012 r. był też związany z przygotowaniami do Euro 2012.

- Na aktualną sytuację należy patrzeć z dystansu, jaki daje nam choćby pierwsza fala kryzysu w roku 2008. Pamiętajmy, że wówczas Ławica praktycznie nie zanotowała spadku w ruchu, jak miało to miejsce w innych portach regionalnych. Nasz udział w rynku przewozów lotniczych wśród dużych lotnisk regionalnych jest stabilny, a nawet zwiększył się z poziomu 6,15% do 6,5% - podkreśla Wiatrowski i przekonuje, że obecne spadki to sytuacja tymczasowa. 

Dominik Sipińskigość_ecc41 - Profil
gość_ecc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie