Poznań: Spadek o 19,4 proc.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 maja 2013 08:59
25 komentarzy
Reklama

Poznańskie lotnisko obsłużyło w kwietniu 96 226 pasażerów. To 19,4 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku. Największe spadki Ławica notuje w ruchu czarterowym.

Od początku 2013 r. z portu lotniczego w Poznaniu skorzystało prawie 330 tys. pasażerów. To o 18,5 proc. mniej niż w pierwszych czterech miesiącach poprzedniego roku.Ruch niskokosztowy od początku roku zmalał w porównaniu z okresem styczeń-kwiecień 2012 r. o 15,9 proc. Linie tradycyjne przewiozły o 19,4 proc. mniej pasażerów, a przewoźnicy czarterowi - aż o 32 proc. mniej.

W komunikacie prasowym przysłanym do naszej redakcji przez poznańskie lotnisko czytamy, że Ławica jako jeden z liderów pod względem udziału ruchu czarterowego jest szczególnie silnie dotknięta przez kryzys w tej branży. Wysokie spadki w ruchu czarterowym są skutkiem licznych bankructw biur podróży.

- Rynek usług lotniczych stanął w tym roku przed dużym wyzwaniem, co jest bardzo widoczne w naszych statystykach ruchu pasażerskiego. Tendencja spadkowa powoli niwelowana jest przez kierunki nowe czy powracające z rozkładem letnim, ale jednak dotychczasowych strat nie nadrobimy. Zwłaszcza, że rynek staje się coraz trudniejszy, więc przewoźnicy – niezwykle zachowawczy - komentuje w komunikacie prasowym Mariusz Wiatrowski, prezes portu lotniczego w Poznaniu.

Wiatrowski podkreśla, że znajdujący się w trudnej sytuacji LOT zmniejszył liczbę rejsów z Poznania do Warszawy i zawiesił loty do Frankfurtu. Przewoźnicy niskokosztowi otwierają te same połączenia, próbując wygryźć konkurenta. Do tego statystyki zaburza odniesienie do OLT Express, który w zeszłym roku istotnie podbił liczbę obsłużonych pasażerów. Zwiększony ruch w 2012 r. był też związany z przygotowaniami do Euro 2012.

- Na aktualną sytuację należy patrzeć z dystansu, jaki daje nam choćby pierwsza fala kryzysu w roku 2008. Pamiętajmy, że wówczas Ławica praktycznie nie zanotowała spadku w ruchu, jak miało to miejsce w innych portach regionalnych. Nasz udział w rynku przewozów lotniczych wśród dużych lotnisk regionalnych jest stabilny, a nawet zwiększył się z poziomu 6,15% do 6,5% - podkreśla Wiatrowski i przekonuje, że obecne spadki to sytuacja tymczasowa.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_e5c7e 2013-05-22 22:28   
gosc_e5c7e - Profil gosc_e5c7e
Optymizm prezesa jest bezgraniczny, a samokrytyki brakuje całkowicie. Olbrzymie przerosty zatrudnienia, niekompetencję większości pracowników i przeinwestowanie to zauważy nawet dziecko.
gosc_8e58f 2013-05-17 11:14   
gosc_8e58f - Profil gosc_8e58f
Wejscie Ryana do WarszawoModlina zrobiło swoje
malin 2013-05-16 21:54   
malin - Profil malin
E tam, dajcie spokój z tym Berlinem.
Berlin już przecież jest otwarty, działa Tegel i Schonefeld. Jak będzie BBI dojazd będzie szybszy dla lotów liniami tradycyjnymi, ale to nadal 2,5 h. Muszą być dostępne połączenia w normalnych cenach, wtedy każdy wybierze Poznań.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama