Klienci biur podróży lepiej chronieni

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
13 maja 2013 23:15
4 komentarze
Reklama
Dziś (13.05) weszło w życie rozporządzenia ministra finansów podnoszące minimalne kwoty gwarancyjne biur podróży oraz wprowadzające nowy sposób ich naliczania. Ma to ograniczać negatywne skutki ich ewentualnej niewypłacalności i tym samym zabezpieczyć interesy turystów. W 2012 roku upadłość ogłosiło 10 biur podróży - m.in. Sky Club (Triada), Alba Tour, Africano Travel czy Elektra Travel.

Pieniądze wpłacane w ramach gwarancji przeznaczane są na pokrycie skutków niewypłacalności przedsiębiorcy, takich jak koszty sprowadzenia klientów biura do kraju. Powodem decyzji o podwyższeniu gwarancji, są liczne przypadki upadłości firm świadczących usługi turystyczne. W zeszłym roku na skutki niewypłacalności biur podróży kosztowało budżet dodatkowe 5,5 mln zł.

Według nowych przepisów jeśli biuro, które dopiero rozpoczyna swoją działalność korzysta z lotów czarterowych, to minimalna wysokość sumy gwarancyjnej wyniesie 250 tys. euro. W innym wypadku minimalna suma gwarancyjna wyniesie 90 tys. euro.

Dla działającego biura podróży, które wykorzystuje lotniczy transport czarterowy i pobiera przedpłaty w terminie do 30 dni przed dniem rozpoczęcia wycieczki, minimalna suma gwarancyjna wyniesie 12 proc. rocznego przychodu, nie mniej jednak niż 149 tys. euro.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_c227c 2013-05-15 11:44   
gosc_c227c - Profil gosc_c227c
Dotychczasowe przepisy służyły wyłącznie bankom, które zarabiały na tym krocie! Aż przyszedł kryzys i biura podróży znalazły sposób, by "wyrwać trochę kasy" z dziurawego i chytrze (dla banków) po0myślanego systemu. Wiele bankructw budzi wątpliwości.
Otóż nie jest istotna wysokość gwarancji tylko ilość osób, dla których przewidziana. Milion złotych to absurd dla małego biura (wykaszanie konkurencji przez monopolistów). Dla molochów to nic wielkiego, bo zawsze mogą "wypuścić" więcej klientów i nadwyżkę kasy skonsumować (jak już bywało).
Istotne jest więc określenie liczby osób, które mogą zostać jednoczasowo wysłane przez dane biuro na wycieczke. Może to być np. 100 osób (2 autokary jednocześnie) lub 50 tys. osób. Gwarancja proporcjonalnej wysokości. Przekroczenie liczby jednocześnie wysłanych osób winno być traktowane jako przestępstwo i być objętą osobistą odpowiedzialnością osoby lub grupy osób decyzyjnych, bez względu na formę prawną przedsiębiorstwa. Banki musiałyby trochę zacisnąć pasa, ale rynek by się uwolnił i mogłyby spokojnie egzystować biura regionalne i lokalne.
KTO CHCE NA TYM ZAROBIĆ i JAKĄ KONKURENCJĘ ZNISZCZYĆ? Ludziom to nie daje żadnej pewności. Nadal można wypuścić kilka(naście) tysięcy ludzi w świat i odpowiadać do wysokości gwarancji :D
gosc_ce755 2013-05-15 10:50   
gosc_ce755 - Profil gosc_ce755
Skończyły się, tanie wyjazdy. W zeszłym roku pojechałem do Turcji (hotel *****, all inclusive) za 1400 zł (przelot w jedną i w drugą stronę) z biura Neckerman, szkoda, ze to już się skończy :(
copilot 2013-05-14 11:12   
copilot - Profil copilot
nie rozumiem tylko skąd plan by wpłacać jakieś 20 zł na jakiś fundusz, czemu mam płacić za niekompetencję innych?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy