WAW: Port przyjazny niepełnosprawnym

30 kwietnia 2013 23:56
2 komentarze
Reklama
Ponad 42 tys. osób niepełnosprawnych zostało obsłużonych w 2012 r. na lotnisku Chopina. Warszawski port należy do europejskiej czołówki lotnisk przyjaznych osobom niepełnosprawnym.

Każdy niepełnosprawny pasażer ma prawo bezpłatnie skorzystać na lotnisku z usługi PRM, która polega na asyście wyszkolonego pracownika od wejścia do terminala aż po wejście na pokład samolotu. Usługę taką na lotnisku Chopina świadczy firma Welcome Airport Services (WAS).

- W zeszłym roku średnio dziennie obsługiwaliśmy 115 pasażerów niepełnosprawnych. Rekordowym dniem był 9 lipca kiedy obsłużonych zostało 219 osób. Łącznie w ciągu całego 2012 r. obsłużyliśmy 42 306 osób niepełnosprawnych, czyli o 18,5 proc. więcej niż rok wcześniej - opowiada Maciej Główka, kierownik Sekcji Obsługi PRM w Welcome Airport Services.

Do dyspozycji pasażerów PRM są dwa ambulifty (urządzenia umożliwiające wprowadzenie pasażera na wózku na pokład samolotu obsługiwanego bez rękawa), 35 wózków inwalidzkich, cztery wózki z napędem elektrycznym oraz wózek XXL dla pasażerów ważących do 200 kg. Sprzęt jest nowoczesny i najlepszej jakości. Także personel obsługujący niepełnosprawnych jest specjalnie dobierany i szkolony.



- Dzięki temu, że nasi pracownicy są bardzo dobrze przygotowani do świadczenia tego typu usługi, wszyscy pasażerowie są obsługiwani szybko i sprawnie. Personel jest gruntownie przeszkolony również z udzielania pierwszej pomocy. Kilka miesięcy temu jedna z naszych pracownic uratowała życie pasażerowi, który zasłabł na terminalu – wspomina Maciej Główka. 

Lista udogodnień

Wszystkie poziomy Terminala A połączone są ze sobą windami przystosowanymi do obsługi pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Do dyspozycji pasażerów pozostaje też tzw. "schodołaz" czyli urządzenie umożliwiające transport wózka inwalidzkiego po schodach.

Na każdej z trzech wysp ze stanowiskami odpraw biletowo- bagażowych (check-in), znajdują się stanowiska specjalnie dostosowane do obsługi osób poruszających się na wózkach z obniżonymi blatami lad pozwalającymi na wygodny kontakt z pracownikiem dokonującym odprawy.

W terminalu zadbano także o komfort osób niedosłyszących. W blatach stanowisk obsługi osoby niedosłyszącej i w każdym z publicznie dostępnych telefonów zainstalowane są tzw. pętle indukcyjne wzmacniające sygnał głosowy. W najbliższym czasie na lotnisku zainstalowane zostaną urządzenia ułatwiające odprawę osobom niewidzącym.

- Planujemy wyposażenie stanowisk informacji lotniskowej w nagrania, które pasażer będzie mógł samodzielnie odsłuchiwać – informuje Monika Jaszczura-Synowiec, specjalista ds. technologii terminali w Zespole ds. Technologii i Jakości Obsługi Pasażerów.

Będziemy również montować systemy alarmowe w toaletach dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. To zapewne nie koniec udogodnień, ponieważ cały czas śledzimy jakie rozwiązania są dostępne na rynku oraz słuchamy uwag i sugestii naszych pasażerów - dodaje.


Niepełnosprawni chwalą lotnisko

Rozwiązania techniczne i architektoniczne zyskały uznanie audytora z międzynarodowego portalu Reduced Mobility Rights, który pod koniec kwietnia wizytował Lotnisko Chopina i sprawdzał jego dostępność dla osób niepełnosprawnych. Także umiejętności i kultura osobista personelu sekcji PRM zostały ocenione bardzo wysoko. W uwagach negatywnych audytor zwrócił uwagę na utrudniony dojazd niepełnosprawnych do lotniska środkami komunikacji publicznej oraz zbytnie oddalenie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych od budynku terminala.

- Lotnisko Chopina zdaje sobie sprawę z tych niedociągnięć i podejmuje starania w celu jak najszybszego dostosowania infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Natomiast asystę PRM w warszawskim porcie już teraz należy pochwalić za wysoki poziom kultury i troskę o zapewnienie pasażerom o ograniczonej mobilności komfortowych warunków poruszania się po lotnisku - pisze w swoim raporcie audytor Roberto Castiglioni.

Sami niepełnosprawni także chwalą dostosowanie warszawskiego portu do swoich potrzeb.

- Architektura na lotnisku Chopina moim zdaniem jest już w pełni dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Za mało jeszcze jest miejsc do parkowania dla kierowców z niepełnosprawnością, powinno ich być więcej. Trzeba też zwrócić uwagę na pasażerów niewidomych i słabowidzących, gdyż obiekt ten nie jest wyposażony w odpowiednie oznakowanie – mówi Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja.

Ale mimo tych kilku zastrzeżeń ja sam zawsze chętnie wracam ze świata na Lotnisko Chopina, gdyż prawdę mówiąc to miejsce jest już w ekstraklasie, do której wciąż muszą aspirować lotniska w wielu krajach Europy - dodaje.

Fot. Lotnisko Chopina
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

mietek 2013-05-07 12:03   
mietek - Profil mietek
Chwali im się!
gosc_4b9e9 2013-05-01 08:52   
gosc_4b9e9 - Profil gosc_4b9e9
Dobrze - że mamy się w końcu czym pochwalić, a każdy kto ma wśród rodziny i znajomych osobę niepełnosprawną wie, jakiś stresem jest daleka podróż.

Pozdrawiam przystojne Panie i Panów z PRM na Chopinie i dziękuję za profesjonalną opiekę!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy