×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Norwegian zainteresowany LOT-emSkandynawskie linie lotnicze Norwegian są zainteresowane kupnem Polskich Linii Lotniczych LOT. Prezes norweskiego przewoźnika, a jednocześnie główny jego udziałowiec Bjørn Kjos odbył wstępne rozmowy dotyczące planowanej prywatyzacji LOT w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP).  - Prywatyzacja LOT ze względu na jego działanie na konkurencyjnym rynku wymaga powściągliwości, a opinia publiczna „będzie informowana o faktach - mówi Katarzyna Kozłowska, rzeczniczka MSP w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Według gazety rozmowy mają być kontynuowane, a Norwegian poprosił o dodatkowe informacje. 

Do tej pory norweski przewoźnik nie był wymieniany w gronie potencjalnych chętnych do zakupu LOT-u. To pierwsza informacja związana z prywatyzacją linii odkąd na początku kwietnia rząd zgodził się na zmianę ustawy, która do tej pory uniemożliwiała sprzedaż większościowego pakietu akcji przez Skarb Państwa.

Norwegian jest jedną z dynamiczniejszych linii lotniczych w Europie i z pewnością ma możliwość zakupu akcji LOT-u. Po co miałby to robić? Być może dla polskich Dreamlinerów, które wsparłyby rozwój siatki długodystansowej przewoźnika. Nie bez znaczenia może być też duży ruch lotniczy pomiędzy Polską i Norwegią. Norwegian korzystał z niego mając przez pewien czas bazę operacyjną w Warszawie, która została zamknięta na koniec lata 2010 r

Zanim będziemy mogli mówić o jakichkolwiek konkretach, na pewno minie jeszcze wiele czasu. W obecnej sytuacji LOT-u oraz całej branży cieszy jednak każda, nawet szczątkowa i nieoficjalna informacja o zainteresowaniu innych linii prywatyzacją polskiego przewoźnika. Tym bardziej, że w przypadku Norwegiana nie ma przeszkód formalnych, które uniemożliwiały transakcję z Turkish Airlines.

Norwegian to druga co do wielkości skandynawska linia lotnicza. W 2012 roku przewiozła 17,7 milionów pasażerów. 

Obecna flota przewoźnika składa się z 73 Boeingów 737: dziewięciu B737-300 oraz 64 B737-800NG. Warto dodać, że Norwegian ma zamówionych aż 259 samolotów: 100 Airbusów A320neo, 100 Boeingów 737-8 MAX, 51 B737-800NG oraz osiem B787-8 Dreamliner.

Paweł Cybulak, Dominik Sipińskigość_69dbf - Profil
gość_69dbf
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie