Kolej do Jasionki w 2017 r.

27 kwietnia 2013 18:37
12 komentarzy
Reklama
Rzeszowskie lotnisko w ciągu czterech lat może zyskać połączenie kolejowe z miastem. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na studium wykonalności projektu. 

Województwo planuje, żeby linia powstała do 2017 r. Na razie nie wiadomo jednak, czy inwestycja będzie miała sens - to ma rozstrzygnąć studium wykonalności. W przypadku podjęcia decyzji o realizacji projektu, województwo będzie ubiegać się o unijne dofinansowanie. 

By połączyć lotnisko w Jasionce z istniejącą linią kolejową trzeba zbudować 5 kilometrów torów oraz stację końcową przy porcie lotniczym. Nie wiadomo, jaki może być koszt tej inwestycji, ale budowa odcinka linii kolejowej podobnej długości w Modlinie miała kosztować 180-250 mln zł. Z uwagi na opieszałość władz województwa mazowieckiego podwarszawski port nie zyska jednak na razie połączenia kolejowego.

Obecnie bezpośrednie połączenie kolejowe z centrami miast mają warszawskie lotnisko Chopina, krakowskie Balice oraz Lublin. Na ukończeniu jest linia kolejowa do lotniska w Szczecinie. W ciągu najbliższych lat taką inwestycję planuje Gdańsk, przymierzają się do tego Katowice. 

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_4429e 2013-04-30 14:35   
gosc_4429e - Profil gosc_4429e
krzysiekl: tak, to sa wieksze naklady, ale tez wymierne efekty bylyby widoczne bardzo szybko i w duzo wiekszej skali niz tylko z polaczenia Balic z centrum Krakowa. Wzrost ruchu w danym porcie dzieki podlaczeniu polaczenia kolejowego laczace dwie pobliskie duze metropolie (aglomeracje krakowska i konurbacje slaska) przyczynilyby sie w bardzo szybki sposob do wzrostu lotniska i wzrostu wykorzystania polaczenia kolejowego, a takze 'zblizylaby' dwa duze osrodki gospodarcze kraju. W sumie moznaby wyskoczyc do drugiego miasta jak do innej dzielnicy tyle, ze zamiast tramwajem to czyms w rodzaju ponadregionalnej SKMki. Taka linia kolejowa sluzylaby tez nie tylko pasazerom podrozujacym samolotem, ale rowniez mieszkancom obu okregow. Po za tym gdyby linia ta byla wlaczona w siec kolejowa to moznaby sie w szybki sposob dostac do Balic rowniez z Rzeszowa, Opola i Wroclawia. Nie ma koniecznosci zamykania RZE i WRO, ale Balice staly by sie czyms na miare CPL na poludniu kraju - nazwijmy to 'CPL Poludnie'. Podobnie byloby z Warszawa i Lodzia, gdyby miedzy nimi powstal CPL i polaczenie kolejowe ponadregionalnej SKMki, gdzie w niespelna godzine moznaby dojechac z miasta do miasta. Koszt budowy bylby wiekszy, ale i duzo wiecej by ona przyniosla regionowi. Koszty sa wazne, ale mysle, ze istotniejsze jest P/E - czyli jakie efekty daje nam zainwestowany kapital. Generalnie CPL i CPL Poludnie moglyby doskonale obsluzyc duza liczbe paxow i dzieki duzej liczbie potencjalnych pasazerow przyciagalyby duzo wiecej przewoznikow, a co za tym idzie bezposrednich polaczen obslugiwanych kilka razy dziennie. Lotniska rozroslyby sie i mogly stac sie wazniejszymi w skali europejskiej, bo dzis sie kompletnie nie licza: WAW w 5tej dziesiatce, KRK w 9tej dziesiatce pod wzgledem liczby odprawionych pasazerow, reszta portow po za setka.
krzysiekl 2013-04-30 14:08   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Budowa tras typu Krakow (glowny) - KRK Balice - Katowice wymagałaby _dużo_ większych nakładów na budowę właściwie nowej linii kolejowej do Katowic albo wymagała by wszystkie pociągi jechały na lotnisko i wracały.

Tam gdzie jest to możliwe - owszem.
Obecnie Balicom wystarczyłaby linia autobusowa do Katowic (UniBus się nie zatrzymuje) bo podróż do Katowic jest faktycznie tragiczna.
gosc_50e2d 2013-04-30 13:45   
gosc_50e2d - Profil gosc_50e2d
budowa linii kolejowych centrum miasta - lotnisko ma moim zdaniem duzo mniejszy sens niz budowa przy lotniskach stacji przelotowych. O ile sensowniej byloby, gdyby bylo szybkie, sprawne i czeste polaczenie kolejowe na trasach: Krakow (glowny) - KRK Balice - Katowice, albo Rzeszow - RZE Jasionka - Lublin, Szczecin - SZZ Goleniow - Kolobrzeg - Koszalin - Slupsk. Mozna bylo wykorzystac na to srodki chocby przeznaczone na budowe lotniska w Lublinie. Duzo efektywniej bylo by zamiast dwoch malych portow w RZE i LUZ miec jeden z LUZ z dobrym polaczeniemi kolejowym. Podobnie jesli chodzi o Krakow i Katowice - O ile silniejsze bylyby Balice i o ile bardziej dostepne, gdyby pod terminalem byla stacja kolejowa dla Intercity jadacego z centrum Krakowa do centrum Katowic i podroz trwalaby ok 15 min do Krakowa i 45 min do Katowic.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy