Lublin: Jesienią jeszcze bez ILS-a

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
22 kwietnia 2013 08:26
18 komentarzy
Reklama

Czy lotnisko w Lublinie będzie musiało przetrwać kolejną jesień bez systemu ILS, umożliwiającego lądowanie w gorszych warunkach pogodowych?

To prawdopodobne, bo przewidywany termin uruchomienia systemu to dopiero 17 stycznia 2014 r. Lotnisko naciska jednak, by szybciej udostępnić ILS.

Jeszcze kilka miesięcy temu władze lubelskiego lotniska zapewniały, że ILS ruszy w 2013 r. O tym, że jest potrzebny, przekonaliśmy się w pierwszych miesiącach tego roku - nawet co dziesiąty rejs do Lublina był przekierowywany z uwagi na warunki pogodowe. Uruchomienie ILS-a umożliwi lądowania przy słabszej widzialności.

- My, jako Port Lotniczy Lublin, pomogliśmy w jak najszybszym rozpoczęciu prac, m.in. umożliwiając skorzystanie z naszego pozwolenia na budowę - wyjaśnia Piotr Jankowski, rzecznik lotniska w Lublinie.

Umowa z poznańską firmą Telbud została podpisana już we wrześniu, a wartość inwestycji to 2,8 mln zł netto. Jednak ponad pół roku po zawarciu kontraktu dopiero kończy się wylewanie fundamentów pod system ILS. Jankowski ma nadzieję, że pomimo obowiązujących terminów przy zaangażowaniu lotniska i PAŻP-u uda się uruchomić system już jesienią.

- Z zapisów zawartej umowy wynika, że do zakończenia prac budowlanych powinno dojść jesienią 2013 r. - mówi portalowi Pasazer.com Grzegorz Hlebowicz, rzecznik prasowy PAŻP. Dodaje jednak: - Zakończenie prac budowlanych nie oznacza operacyjnego wdrożenia. Wcześniej system musi m.in. zostać zarejestrowany w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i uzyskać stosowny certyfikat.

Procedura certyfikacji systemu ILS może potrwać od kilku miesięcy do nawet ponad pół roku. Nie ma sztywnego harmonogramu tego procesu, więc trudno przewidzieć, kiedy dokładnie ILS mógłby działać. Nie ma jednak wątpliwości, że jeśli budowa zakończy się jesienią, to system nie ruszy w tym roku. Dlatego lotnisko walczy o przyspieszenie budowy.

- Zarząd Portu Lotniczego Lublin, pilotując inwestycję, jest w stałym kontakcie z prezesem PAŻP. Można nawet stwierdzić, że pomiędzy obydwoma instytucjami funkcjonuje "gorąca linia". Liczymy na to, że dzięki sprawnej pracy PAŻP uda się skrócić formalne terminy - mówi Jankowski.

- Termin wdrożenia operacyjnego jest zależny do wielu czynników opisanych w Aneksie 10 do "Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym", dlatego trudno jest precyzyjnie określić datę wdrożenia operacyjnego ILS - zaznacza jednak Hlebowicz.

Na razie w Lublinie działa radiolatarnia z dalmierzem DVOR/DME. PAŻP wydał na to urządzenie 2,6 mln zł. Jest ono pomocne przy nawigacji, ale nie umożliwia lądowania przy bardzo ograniczonej widzialności. Do tego niezbędny jest ILS.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
szydelm 2013-04-23 16:23   
szydelm - Profil szydelm
Trzymam stronę Goluza tym razem.Pisanie na głównej o tym, że podniebny PKS (FR) daje 2 rzędy więcej miejsc do rezerwcaji jest równie ważne co rosnący ruch bizjetów w Lublinie.Choć to nie znaczy, że powinniśmy mieć pretensję do redakcji.Nie wszystko muszą wiedzieć. :) Pozdrówki.
gosc_d5f28 2013-04-23 13:25   
gosc_d5f28 - Profil gosc_d5f28
gosc_6462e: teraz na to wpadłeś? To widać od dawien dawna.
p747 2013-04-23 12:53   
p747 - Profil p747
goluz, daj sobie spokój z wypocinami jakiegoś anonima...

Dla mnie jako mieszkańca Lublina na pewno nie bezprośrednio, loty bizjetami są bardzo istotne pod kątem przyszłych inwestorów. Bardzo blisko lotniska jest specjalna strefa ekonomiczna, o dosyć sporych rozmiarach, którą w ostatnich czasach interesują się inwestorzy. Myślę, że również ważną kwestią jest sama obsługa i ruch zwykłych pasażerów bo na samych bizjetach lotnisko nie pociągnie. Aczkolwiek na wszystko trzeba czasu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama