×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair, Aer Lingus: Zysk z podatków




Ryanair i Aer Lingus zarabiają nawet do 50 proc. na opłatach lotniskowych i podatkach, które doliczają do cen biletów. Takie dane przedstawiły władze lotniska w Dublinie (Dublin Airport Authority) brytyjskiej komisji, która analizuje możliwość połączenia obydwu irlandzkich przewoźników.

Opłaty lotniskowe i podatki doliczane do podstawowej taryfy przez przewoźników niskokosztowych powinny teoretycznie pokrywać koszty ponoszone przez linie. Jednak okazuje się, że w przypadku części biletów przewoźnicy sporo na tym zarabiają. 

Jak wynika z raportu DAA zysk z opłat i podatków waha się od 30 do 50 proc. ich wysokości. Stawki nie odzwierciedlają zatem faktycznych kosztów ponoszonych przez przewoźników. Świadczą o tym m.in. podwyżki opłat i podatków przy stałej wysokości należności pobieranych przez państwo i lotnisko. 



DAA podkreśla, że obydwaj irlandzcy przewoźnika zwykle w krótkim odstępie czasu podwyższali nakładane na pasażerów opłaty lotniskowe i taryfy. Może to świadczyć o tym, że ich wysokość była elementem konkurencji pomiędzy liniami. 

Zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej przewoźnicy muszę podawać pełną cenę biletu, uwzględniającą taryfę oraz opłaty i podatki, od samego początku procesu rezerwacyjnego. Jednak w końcowym rozliczeniu poszczególne składniki ceny są wyszczególnione. Dzięki temu linie lotnicze mogą reklamować bilety tańsze niż ich faktyczna cena. 

Ryanair odmówił komentarza do raportu DAA, a Aer Lingus podkreślił tylko, że wszystkie opłaty zawarte są w ostatecznej cenie biletu. Z raportu DAA wynika, że średnia wysokość opłat i podatków dla pasażerów tych linii odlatujących z Dublina to 10,50 euro.

Dla lotów Ryanaira z i do Polski wysokość podatków i opłat może wynosić nawet ponad 100 zł. 

Ryanair od dawna próbuje przejąć lokalnego konkurenta, linię Aer Lingus, w której ma już 29 proc. udziałów. Na transakcję nie zgadza się jednak Komisja Europejska, według której przewoźnik zmonopolizowałby wtedy rynek pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński



gość_9fc95 - Profil
gość_9fc95
  

Pasazer.com na Facebooku



Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie