Ryanair, Aer Lingus: Zysk z podatków

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 kwietnia 2013 09:48
5 komentarzy
Reklama

Ryanair i Aer Lingus zarabiają nawet do 50 proc. na opłatach lotniskowych i podatkach, które doliczają do cen biletów. Takie dane przedstawiły władze lotniska w Dublinie (Dublin Airport Authority) brytyjskiej komisji, która analizuje możliwość połączenia obydwu irlandzkich przewoźników.

Opłaty lotniskowe i podatki doliczane do podstawowej taryfy przez przewoźników niskokosztowych powinny teoretycznie pokrywać koszty ponoszone przez linie. Jednak okazuje się, że w przypadku części biletów przewoźnicy sporo na tym zarabiają.

Jak wynika z raportu DAA zysk z opłat i podatków waha się od 30 do 50 proc. ich wysokości. Stawki nie odzwierciedlają zatem faktycznych kosztów ponoszonych przez przewoźników. Świadczą o tym m.in. podwyżki opłat i podatków przy stałej wysokości należności pobieranych przez państwo i lotnisko.DAA podkreśla, że obydwaj irlandzcy przewoźnika zwykle w krótkim odstępie czasu podwyższali nakładane na pasażerów opłaty lotniskowe i taryfy. Może to świadczyć o tym, że ich wysokość była elementem konkurencji pomiędzy liniami.

Zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej przewoźnicy muszę podawać pełną cenę biletu, uwzględniającą taryfę oraz opłaty i podatki, od samego początku procesu rezerwacyjnego. Jednak w końcowym rozliczeniu poszczególne składniki ceny są wyszczególnione. Dzięki temu linie lotnicze mogą reklamować bilety tańsze niż ich faktyczna cena.

Ryanair odmówił komentarza do raportu DAA, a Aer Lingus podkreślił tylko, że wszystkie opłaty zawarte są w ostatecznej cenie biletu. Z raportu DAA wynika, że średnia wysokość opłat i podatków dla pasażerów tych linii odlatujących z Dublina to 10,50 euro.

Dla lotów Ryanaira z i do Polski wysokość podatków i opłat może wynosić nawet ponad 100 zł.

Ryanair od dawna próbuje przejąć lokalnego konkurenta, linię Aer Lingus, w której ma już 29 proc. udziałów. Na transakcję nie zgadza się jednak Komisja Europejska, według której przewoźnik zmonopolizowałby wtedy rynek pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d88d7 2013-04-19 19:37   
gosc_d88d7 - Profil gosc_d88d7
DAA nie jest Brytyjska.
zobacz link
mietek 2013-04-19 10:42   
mietek - Profil mietek
A co brytyjska komisja ma do połączenia dwóch irlandzkich linii?
kelso00 2013-04-19 10:37   
kelso00 - Profil kelso00
link ponizej nie dzila wiec podaje tak

zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama