Izraelskie linie przeciw otwartemu niebu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 kwietnia 2013 08:52
6 komentarzy
Reklama

Pracownicy trzech największych linii lotniczych w Izraelu grożą strajkiem, jeśli rząd tego kraju nie wycofa się z planów ratyfikacji umowy o otwartym niebie z Unią Europejską - informuje dzisiejszy (19.04) "The Jerusalem Post". Ma to nastąpić już w najbliższą niedzielę. 

Związki zawodowe w liniach El Al, Arkia Airlines oraz Israir domagają się spełnienia obietnic rządu, które ten składał przed podpisaniem porozumienia z UE. Chodzi m.in. o zapewnienie slotów (zezwoleń na start i lądowanie) na europejskich lotniskach dla linii z Izraela oraz zgody na obsługę połączeń code-share. 

Jak mówi cytowany przez jerozolimską gazetę Asher Edry, szef komitetu pracowników w linii El Al, jeśli do niedzieli rząd nie przystąpi do negocjacji, strajk spowoduje uziemienie wszystkich lotów.Unia Europejska podpisała porozumienie o otwartym niebie z Izraelem w marcu ubiegłego roku. Zakłada ono stopniową liberalizację dostępu do rynków aż do całkowitego uwolnienia w 2017 r. Zmiany mogą rozpocząć się dopiero po ratyfikacji umowy przez rząd w Tel Awiwie. 

Podobne porozumienia UE zawarła m.in. z Marokiem, Gruzją  i Jordanią.


- Porozumienie w obecnej formie zniszczy izraelskie lotnictwo i spowoduje utratę tysięcy stanowisk pracy w tej branży. Nie będzie chronić izraelskiego lotnictwa i zmusi izraelskich przewoźników do płacenia za bezpieczeństwo pasażerów, prawa do lądowań itp. - powiedział gazecie "The Jerusalem Post" Avi Edry, przewodniczący Związku Pracowników Transportu Histadrut. 

Elzyezer Shkedy, prezes linii El Al, przyznaje, że porozumienie spowoduje wzrost konkurencji na izraelskim rynku. W komunikacie wysłanym do inwestorów na telawiwskiej giełdzie Shkedy przestrzegł, że to zaszkodzi narodowemu przewoźnikowi Izraela. 

Dominik Sipiński
Fot. Boeing Media

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_fb651 2017-06-26 22:21   
gość_fb651 - Profil gość_fb651
Zmiany beda tak czy owak. Linie lotnicze straca, za to moze zyskac turystyka etc.
shorty 2013-04-20 11:06   
shorty - Profil shorty
w ogóle w izraelu wszystko jest drogien, normalan knajpka to 50-60 za os za obiad. uwolnienia nie chca bo maja monopol a ze tam duzo ludzi lata ze wzgledow biznesowych to trzynaja ile moga. ludzie ktrzirzy pracuja teraz w lotnictwei w Izraelu znajda prace u innych, jak sie im nie podoba to mozna zawsze imprzykrecick kurek na lotniska FRA, MUC LHR i zobaczymy ile wytrzymaja
marcowy 2013-04-19 11:07   
marcowy - Profil marcowy
poza Budapeszt - TLV - jak ktoś się wybiera z południa polski to jest fajna alternatywa
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama