Cięcia w Iberii i Croatian Airlines

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 kwietnia 2013 18:12
2 komentarze
Reklama

Kolejne europejskie linie tną koszty. W hiszpańskiej Iberii wynagrodzenia pilotów i personelu pokładowego zmniejszą się o 18 proc., a w Croatia Airlines - nawet o 20 proc.

Hiszpańska Iberia, należąca do koncernu IAG, już w ubiegłym roku zapowiedziała znaczne cięcia zatrudnienia i wynagrodzeń. Przewoźnik przedstawił również plan redukcji floty. Informacje wywołały falę protestów pracowników hiszpańskiej linii. Strajki miały miejsce od grudnia do lutego.

Iberia musi ciąć koszty, bo wyniki finansowe przewoźnika są fatalne. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2012 r. linia straciła 262 mln euro. Od 2008 r. łączne straty hiszpańskiego przewoźnika sięgają 850 mln euro.W marcu rządowy mediator załagodził konflikt pomiędzy przewoźnikiem a związkami zawodowymi. Linia zgodziła się na zwolnienie nie 4,5 tys. osób, a jedynie nieco ponad 3,1 tys.

Teraz jednak przewoźnik znowu zapowiada ostrzejsze cięcia. Ponieważ nie udało się osiągnąć porozumienia ze związkami zawodowymi co do wzrostu produktywności pracowników, ich wynagrodzenia zostaną obcięte o 18 proc., a nie o 14 proc., jak planowano wcześniej. Pracownicy naziemni zamiast zapowiadanych 7-proc. obniżek muszą liczyć się z utratą nawet 11 proc. pensji. Nie wiadomo, jak na tę zapowiedź zareagują związkowcy.Protesty zapowiedzieli za to już piloci Croatia Airlines, którym grozi nawet 20-proc. obniżka wynagrodzeń. Chorwacka linia, podobnie jak inni przewoźnicy z krajów byłej Jugosławii, ma olbrzymie problemy finansowe i musi bardzo szybko zmniejszyć koszty.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński, Piotr Boży
Reklama

Ostatnie komentarze

usuniety 2013-04-18 22:08   
usuniety - Profil usuniety
Jeszcze niedługo to Iberia pociągnie na dół bardzo dobrze prosperującego przewoźnika pod nazwą British Airways. Podejrzewam, że część zysku BA idzie na pokrycie strat Iberii. Chyba, że się mylę...
pacjonek 2013-04-18 20:01   
pacjonek - Profil pacjonek
Jak Iberia zbankrutuje Ryanair umocni swoją i tak już bardzo mocną pozycję.
A Chorwacja wchodzi do UE (a więc i do otwartego nieba), można więc się spodziewać wysyp konkurencji co również nie wróży dobrze Croatianowi.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama