Jat Airways i Etihad podpisali umowę

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
15 kwietnia 2013 18:56
4 komentarze
Reklama
Dziś (15.04) linie Jat Airways oraz Etihad oficjalnie podpisały umowę o współpracy. Arabski przewoźnik zakupi w ciągu kilku tygodni 49 proc. udziałów w serbskiej linii. Borykające się z problemami finansowymi linie Jat Airways poszukiwały inwestora strategicznego od 2008 r.

- W ostatnich miesiącach pojawiały się tylko dwie możliwości. Albo znaleźć dla Jat silnego partnera strategicznego, albo zlikwidować linię - powiedział Mladjan Dinkic, minister finansów i przemysłu Serbii.

Jest to już piąta inwestycja Etihad w zagranicznego przewoźnika, który przez to stara się zwiększyć swoją obecność w Europie. Według podpisanej umowy Etihad nie pozostawi linii Jat możliwość kierowania linią i podejmowania kluczowych decyzji biznesowych. Wkrótce zarząd arabskiego przewoźnika wyznaczy nowego prezesa, wiceprezesa ds. finansowych, a także wiceprezesa ds. operacyjnych.

- Widzimy w Jat Airways duży potencjał. To nowe partnerstwo rozwija nasz zasięg działania o kilka milionów nowych pasażerów. Zyskujemy dostęp do kolejnej części rynku europejskiego. Obecnie współpracujemy z 34 liniami lotniczych, ale ta transakcja jest naszą piątą inwestycją w kapitał innego przewoźnika - powiedział James Hogan, prezes Etihad.Etihad częściowo sfinansuje także zamówienie ośmiu Airbusów A319 jakie Jat zamówił w 1998 r. Serbski przewoźnik nigdy ich nie odebrał. Dlatego przewoźnik z Emiratów wpłaci pierwsze raty za nowe maszyny, umożliwiając tym samym rozpoczęcie ich dostaw. Pierwsze maszyny mają pojawić się w Belgradzie jeszcze przed wakacjami.

W maju zacznie obowiązywać także nowa umowa code-share, w której kody linii Etihad pojawią się na rejsach obsługiwanych przez Jat z Belgradu do: Amsterdamu, Aten, Berlina, Brukseli, Kopenhagi, Dusseldorfu, Rzymu, Frankfurtu, Gothenburga, Stambułu, Londynu-Heathrow, Larnaki, Mediolanu, Moskwy, Podgoricy, Sarajewa, Skopje, Sztokholmu, Stuttgartu, Salonik, Tivatu, Wiednia i Zurychu.

W zamian za to Etihad umieści kody Jat na swoje loty do Pekinu, Chengdu, Sznaghaju, Shaghai, Kuala Lumpur, Islamabadu, Karachi, Lahore, Colombo, Bangkoku, Ho Chi Minh, Melbourne, Sydney, Brisbane, Kuwejtu, Singapuru, Hong Kongu oraz na Seszele - w sumie 18 tras. Natomiast linia airberlin umieści kody linii Jat na wszystkich rejsach do Ameryki Północnej.

Dodatkowe informacje na temat tej inwestycji oraz linii Jat można przeczytać w naszym artykule "Etihad inwestuje w serbskie JAT Airways".

Piotr Bożyk
Fot. Jat Airways

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
usuniety 2013-04-17 19:03   
usuniety - Profil usuniety
shorty, przeciez JAT nie lata do Warszawy.
shorty 2013-04-17 18:54   
shorty - Profil shorty
a wawy nie ma?????
krzysiekl 2013-04-16 10:30   
krzysiekl - Profil krzysiekl
a kto ma 51%? państwo czy jacyś 'rozproszeni' akcjonariusze? pewnie to pierwsze?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama