Kraków: Umowa na budowę terminala

11 kwietnia 2013 12:01
20 komentarzy
Reklama
Krakowskie lotnisko i włoska firma Astaldi podpisali dziś (11.04) umowę na budowę nowego terminala, przebudowę istniejącego oraz modernizację układu komunikacyjnego lotniska. Zakończenie prac - za niemal dwa lata.

Wartość podpisanej umowy to prawie 370 mln zł brutto. Nowy terminal będzie współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a układ komunikacyjny i kładka łącząca terminal z hotelem, parkingiem i dworcem kolejowym z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Prace mają potrwać do marca 2015 r. Prace organizacyjne ruszają już jutro, a wykonawca chce jak najszybciej rozpocząć właściwą budowę.

Po rozbudowie terminal będzie miał przepustowość po 1800 osób na godzinę w przylotach i odlotach.



Rozbudowa budynku została zaprojektowana tak, aby w pełni zintegrować nową część obiektu z częścią już istniejącą i stworzyć obiekt o jednolitej strukturze przestrzenno-funkcjonalnej. Znakiem identyfikującym krakowskie lotnisko stanie się nowa frontowa część terminalu w formie szklanego odwróconego pryzmatu.

Po rozbudowie w terminalu znajdą się 34 stanowiska odprawy check-in oraz 18 gate'ów, w tym dwa wyposażone w rękawy. Docelowo rękawów może być nawet pięć. Na pierwszym piętrze powstanie również centralne, wspólne dla wszystkich kierunków stanowisko kontroli bezpieczeństwa.

Powierzchnia terminala wzrośnie z obecnych 15 tys. metrów kw. do 56 tys.

Integralną częścią rozbudowywanego obiektu będzie kładka, która stworzy nadziemne, kryte przejście piesze, łączące poziom +1 projektowanego terminalu z istniejącym garażem wielopoziomowym, projektowaną w ramach odrębnej inwestycji stacją kolejową oraz budowanym hotelem.

W ramach przebudowy układu komunikacyjnego powstanie główny wjazd na teren portu z kierunku wschodniego ze skrzyżowania z drogą wojewódzką 774. Bezpośrednio przed terminalem zaprojektowano pasy do przejazdu i postoju dla taksówek, autobusów i mikrobusów komunikacji zbiorowej oraz autokarów turystycznych.

Generalny wykonawca inwestycji, włoska firma Astaldi, jest notowany na giełdzie w Mediolanie. Ma duże doświadczenie w realizacji inwestycji lotniskowych - spółka budowała m.in. terminale w Sankt Petersburgu, Bodrum, Bukareszcie czy Klużu-Napoce. W Polsce Astaldi bierze udział m.in. w realizacji drugiej linii warszawskiego metra.



Pod koniec marca Kraków Airport podpisał umowę z wykonawcą rozbudowy części lotniczej, firma Max Bogl. W Balicach trwa obecnie kilka dużych inwestycji, które w ciągu najbliższych lat zupełnie zmienią wygląd portu lotniczego.

Dominik Sipiński
fot. Kraków Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_9c752 2013-04-18 08:34   
gosc_9c752 - Profil gosc_9c752
Dla Balic wykonywana jest analiza techniczno-ekonomiczna koniecznej naprawy obecnego pasa, gdzie uwzględnia się także budowę nowego. Poczekajmy - decyzja zapadnie w najbliższym czasie...
gosc_b5d75 2013-04-16 08:52   
gosc_b5d75 - Profil gosc_b5d75
Czy to polska tradycja, że często gdy budujemy autostrady to niszczymy przyległe drogi, a jak zamierzamy budować nowy pas to też musimy stary zamknąć ? przecież nikt przez internet nie poda rozwiązania - niech inwestor rozpisze konkurs międzynarodowy i wtedy znajdą się nowe koncepcje ... rozwój lotniska planuje się na b.długi okres czasu i należy wziąć pod uwagę również ewentualną konieczność posiadania dwóch równoległych pasów startowych.
tyt_trn 2013-04-15 09:54   
tyt_trn - Profil tyt_trn
Proszę Was. Czytam, że nie buduje się już krzyżujących się pasów, że LHR buduje 3 pas, równoległy do pozostałych itp.

Czy Balice to Heathrow? Ludzie, w Krakowie jeden, 3,2 km pas wystarczył będzie jeszcze przez kolejne 20 lat. Spójrzcie na LGW, ba nawet na krzyżujące się WAW, czy LIS.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy