×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kraków: Umowa na budowę terminala
Krakowskie lotnisko i włoska firma Astaldi podpisali dziś (11.04) umowę na budowę nowego terminala, przebudowę istniejącego oraz modernizację układu komunikacyjnego lotniska. Zakończenie prac - za niemal dwa lata.

Wartość podpisanej umowy to prawie 370 mln zł brutto. Nowy terminal będzie współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a układ komunikacyjny i kładka łącząca terminal z hotelem, parkingiem i dworcem kolejowym z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Prace mają potrwać do marca 2015 r. Prace organizacyjne ruszają już jutro, a wykonawca chce jak najszybciej rozpocząć właściwą budowę.

Po rozbudowie terminal będzie miał przepustowość po 1800 osób na godzinę w przylotach i odlotach. Rozbudowa budynku została zaprojektowana tak, aby w pełni zintegrować nową część obiektu z częścią już istniejącą i stworzyć obiekt o jednolitej strukturze przestrzenno-funkcjonalnej. Znakiem identyfikującym krakowskie lotnisko stanie się nowa frontowa część terminalu w formie szklanego odwróconego pryzmatu. 

Po rozbudowie w terminalu znajdą się 34 stanowiska odprawy check-in oraz 18 gate'ów, w tym dwa wyposażone w rękawy. Docelowo rękawów może być nawet pięć. Na pierwszym piętrze powstanie również centralne, wspólne dla wszystkich kierunków stanowisko kontroli bezpieczeństwa. 

Powierzchnia terminala wzrośnie z obecnych 15 tys. metrów kw. do 56 tys. 

Integralną częścią rozbudowywanego obiektu będzie kładka, która stworzy nadziemne, kryte przejście piesze, łączące poziom +1 projektowanego terminalu z istniejącym garażem wielopoziomowym, projektowaną w ramach odrębnej inwestycji stacją kolejową oraz budowanym hotelem.

W ramach przebudowy układu komunikacyjnego powstanie główny wjazd na teren portu z kierunku wschodniego ze skrzyżowania z drogą wojewódzką 774. Bezpośrednio przed terminalem zaprojektowano pasy do przejazdu i postoju dla taksówek, autobusów i mikrobusów komunikacji zbiorowej oraz autokarów turystycznych.

Generalny wykonawca inwestycji, włoska firma Astaldi, jest notowany na giełdzie w Mediolanie. Ma duże doświadczenie w realizacji inwestycji lotniskowych - spółka budowała m.in. terminale w Sankt Petersburgu, Bodrum, Bukareszcie czy Klużu-Napoce. W Polsce Astaldi bierze udział m.in. w realizacji drugiej linii warszawskiego metra.Pod koniec marca Kraków Airport podpisał umowę z wykonawcą rozbudowy części lotniczej, firma Max Bogl. W Balicach trwa obecnie kilka dużych inwestycji, które w ciągu najbliższych lat zupełnie zmienią wygląd portu lotniczego. 

Dominik Sipiński
fot. Kraków Airportgość_27aae - Profil
gość_27aae
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie