×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wizz Air wejdzie do Rosji?
Wizz Air może utworzyć rosyjską spółkę zależną i rozpocząć loty z bazy w Moskwie - informują lokalne media. Według portalu Vedomosti.ru start linii Wizz Air Russia jest możliwy w kwietniu 2014 r., a flota początkowo miałaby się składać z trzech Airbusów A320.

Na razie nie wiadomo, z którego moskiewskiego lotniska mógłby latać Wizz Air. W grę wchodzą trzy największe porty lotnicze w stolicy Rosji - Szeremetiewo, Domodiedowo oraz Wnukowo. Według informacji Vedomosti.ru jeszcze w tym tygodniu ma dojść do spotkania przedstawicieli linii z władzami lotnisk, ale Wizz Air tego nie potwierdza.

Najmniej prawdopodobne są loty z Wnukowa. Dopiero za 2,5 roku powstanie tam nowy terminal, który znacznie zwiększy przepustowość portu.Władze lotnicze w Rosji poinformowały dziennikarzy Vedomosti.ru, że na razie nie otrzymały formalnego wniosku o wydanie certyfikatu nowej linii. 

Obecnie spośród europejskich przewoźników niskokosztowych do Moskwy latają jedynie easyJet, Germanwings oraz airBaltic. Z uwagi na restrykcyjne umowy dwustronne przewoźnikom z Unii Europejskiej nie jest łatwo uruchomić nowe połączenia do Rosji. 

Dzięki uruchomieniu oddziału w Rosji Wizz Air uniknąłby wielu ograniczeń. Mógłby oferować loty krajowe, a także do innych krajów WNP. Według Vedomosti.ru początkowa siatka połączeń ma obejmować 15-20 tras. 

Jeśli potwierdzą się informacje o uruchomieniu rosyjskiego oddziału Wizz Aira, nie będzie to pierwszy raz, gdy przewoźnik przyjmuje taką strategię. Linia, której główna siedziba znajduje się w Budapeszcie, uruchomiła już oddział w Bułgarii przed jej wstąpieniem do UE oraz na Ukrainie. Wizz Air Bulgaria został włączony do głównej linii w 2011 r. Wizz Air Ukraine posiada we flocie obecnie cztery Airbusy A320. Pierwsze informacje o planach wejścia Wizz Aira do Rosji pojawiły się już w 2011 r. Zbankrutowała wtedy linia Avianova - 49 proc. jej akcji posiadała spółka Indigo Partners, właściciel Wizz Aira. Inni udziałowcy Avianovy uważali wtedy, że Indigo sabotował próby ratowania przewoźnika właśnie po to, by zrobić na rynku miejsce dla Wizz Aira.

Wiadomo, że rynkowi rosyjskiemu przygląda się też Ryanair. Irlandzki przewoźnik na pewno nie otworzy jednak spółki zależnej i musi czekać na zliberalizowanie zasad dostępu do rynków lotniczych między UE i Rosją. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński, Avianovagość_a1a25 - Profil
gość_a1a25
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie