Turbulencje przez zmianę klimatu

9 kwietnia 2013 09:16
4 komentarze
Reklama
Loty będą coraz bardziej turbulentne - ostrzegają naukowcy w raporcie cytowanym przez brytyjski "The Guardian". Winna jest zmiana klimatu, która przyczynia się do powstawania tzw. turbulencji w czystym powietrzu (clear-air turbulence).

Zmiana klimatu, jak wynika z brytyjskich badań, wpływa na przesunięcie tzw. jet streamów, czyli silnych wiatrów występujących na wysokościach przelotowych samolotów pasażerskich. Poza większymi turbulencjami zmiany w jet streamach odpowiadają też m.in. za coraz bardziej deszczowe lata oraz trwającą długą zimę.

Do 2050 r. liczba wystąpień silnych turbulencji na trasach pomiędzy Europą a Ameryką Północną ma się podwoić. Równocześnie staną się one silniejsze - intensywność ma wzrosnąć o od 10 do 40 proc. Równocześnie naukowcy znaleźli dowody, że od 1958 r. częstotliwość występowania turbulencji w czystym powietrzu wzrosła o 40-90 proc.

- Turbulencje to nie tylko utrudnienia w serwowaniu posiłków w locie. Setki pasażerów i członków personelu pokładowego odnoszą w ich wyniku rany. Powodują one także opóźnienia i uszkodzenia sprzętu. Łączny koszt dla [brytyjskiego - przyp. red.] społeczeństwa to 100 mln funtów każdego roku - mówi Paul Williams z Uniwersytetu Reading, który przewodniczył zespołowi naukowców.

Williams, cytowany przez "The Guardian", podkreśla, że turbulencje powodują zmiany trasy lotów i ich wydłużenie, a to z kolei wpływa na większe zużycie paliwa oraz emisję dwutlenku węgla.

Raport naukowców opisywał wyłącznie turbulencje w czystym powietrzu. Są one trudniejsze do wykrycia, ponieważ nie są związane z frontami atmosferycznymi. Nie sygnalizują ich radary pogodowe zamontowane w samolotach ani obrazy satelitarne. Zmiana klimatu, a w szczególności ocieplenie w strefach biegunowych, powoduje również wzmożenie typowych turbulencji związanej z frontami atmosferycznymi.

W wyniku turbulencji cierpią najczęściej pasażerowie, którzy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa. Powody urazów to uderzenie głową w sufit lub zderzenie z wyposażeniem samolotu, np. wózkiem cateringowym. Dlatego naukowcy apelują o zapinanie pasów nawet wtedy, gdy nie świecie się odpowiednia sygnalizacja.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jaczro 2013-04-11 19:07   
jaczro - Profil jaczro
gosc_72687 a wiesz, że w zeszłym roku, między ziemią a księżycem, przeleciała niezauważona (od strony słońca) asteroida, która gdyby przywaliła to może przetrwały by na ziemi bakterie? Zobacz sobie, przez lornetkę jak jest zryty księżyc i przestań traktować naszą planetę jak "wieczną matkę" podgrzewaną przez przyjazny piecyk (słońce).
gosc_72687 2013-04-11 18:40   
gosc_72687 - Profil gosc_72687
przedmówcy to nawet jak się zamieni zima z latem miejscami nie uwierzą w zmianę klimatu
gosc_4dc81 2013-04-11 11:42   
gosc_4dc81 - Profil gosc_4dc81
haha zapłaciliśmy za mało podatków i przyroda nie che się "uspokoić".
A co do największych przekrętów ludzkości to proponuję przeczytać "Wojnę o pieniądz".
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy