PAŻP: Procedury podejść oparte o GPS

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
05 kwietnia 2013 12:07
13 komentarzy
Reklama

Wczoraj (4.04), po uzyskaniu stosownych zgód Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zostały wdrożone nowe instrumentalne procedury podejścia do lądowania oparte o nawigację satelitarną.

W ramach tej implementacji, w AIP Polska zostały opublikowane nowe procedury NPA RNAV GNSS, dotyczące 10 lotnisk kontrolowanych. Są to: Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Katowice, Lublin, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław oraz Zielona Góra.

Na trzech lotniskach z powyższej listy, ogłoszone nowe procedury zostaną wdrożenie w terminie późniejszym. W przypadku procedur RNAV dla lotniska w Rzeszowie udostępnienie procedur nastąpi po zakończeniu trwającego właśnie remontu drogi startowej. Natomiast procedury RNAV dla lotnisk w Krakowie i Katowicach zostaną dopuszczone do użytkowania operacyjnego po zatwierdzeniu wszystkich działań wynikających z procesu zarządzania jakością związanego z wdrażaniem instrumentalnych procedur lotu.

Publikacja dwudziestu jeden procedur NPA RNAV GNSS to pierwszy etap projektu, który docelowo ma objąć wszystkie lotniska kontrolowane na wszystkich kierunkach dróg startowych, także tych obecnie nieoprzyrządowanych. Istotną korzyścią wynikającą z operacyjnego wdrożenia procedur GNSS jest możliwość optymalizacji istniejącej struktury naziemnych pomocy radionawigacyjnych.

Zgodnie z europejskimi strategiami i planami dotyczącymi procedur lotu, zastosowanie sensora GNSS jest podstawą dla zapewnienia nawigacji i wdrażania nowoczesnych technologii w tym zakresie.

Ponadto, 28 lutego tego roku, PAŻP zawarła umowę o współpracy z European Satellite Services Provider. Porozumienie "EGNOS Working Agreement", otwiera drogę do wdrożenia na polskich lotniskach i w polskiej przestrzeni powietrznej procedur opartych o nawigację satelitarną w Polsce.

ESSP to instytucja wyznaczona przez UE do zapewnienia usług żeglugi powietrznej opartych o techniki satelitarne. Zawarte porozumienie pozwoli PAŻP na bardziej dokładne modyfikacje właśnie ogłoszonych nowych, opartych o nawigację satelitarną, instrumentalnych procedur podejścia do lądowania na dziesięciu polskich lotniskach kontrolowanych.

Podpisanie porozumienia EGNOS Working Agreement wpisuje się w logiczny ciąg prac prowadzonych w ramach projektów HEDGE i APV Mielec, w ramach których 14 i 15 marca 2011 roku na lotniskach w Katowicach i Mielcu wykonano loty eksperymentalne i podejścia do lądowania z prowadzeniem pionowym APV-I (LPV).

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie PAŻP.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_ec859 2013-04-11 10:06   
gosc_ec859 - Profil gosc_ec859
tak jak i pseudoznawcy którzy wszystko wiedzą lepiej :P
goluz 2013-04-09 13:56   
goluz - Profil goluz
gosc_2ca0a Byłoby pięknie gdyby anonimowi hejterzy i podjudzacze nie mieli możliwości wypowiadać się tutaj :)
gosc_2ca0a 2013-04-09 09:05   
gosc_2ca0a - Profil gosc_2ca0a
Jejku miało być tak pięknie ale LUZaki poczuły się wywołane do odpowiedzi i riposty :D:D:D:D:D:D
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama