Rząd zgadza się na prywatyzację LOT-u

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 kwietnia 2013 15:47
14 komentarzy
Reklama

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów zapadła decyzja o uchyleniu ustawy o PLL LOT. To oznacza formalną zgodę rządu na prywatyzację przewoźnika.

Już w styczniu rozpoczęły się prace nad uchyleniem prawa z 1991 r., według którego Skarb Państwa musi być większościowym udziałowcem w Locie. To właśnie te przepisy uniemożliwiały prywatyzację przewoźnika. Ustawę o uchyleniu ustawy sprzed 22 lat musi jeszcze przegłosować parlament, ale to już tylko formalność.

Resort skarbu podkreśla w komunikacie, że przyjęcie ustawy nie oznacza automatycznej prywatyzacji linii, a jedynie otwiera drogę do sprzedaży. Inwestorzy powinni być bardziej zainteresowani nabyciem większościowego pakietu akcji, co da im pełną kontrolę nad spółką.

LOT nadal będzie podlegał prawu unijnemu. Zgodnie z nim większościowym udziałowcem w linii lotniczej nie może być spółka spoza UE. Oznacza to, że niezależnie od uchylenia ustawy z 1991 r. wymieniane wśród potencjalnych kupców linie takie jak Turkish Airlines czy Air China nie będą mogły stać się głównymi właścicielami LOT-u.

Prywatyzacja LOT-u to jeden z kluczowych elementów restrukturyzacji linii. Plan restrukturyzacji trafił do ministerstwa 30 marca, a najpóźniej do 30 czerwca musi zostać przedstawiony Komisji Europejskiej. Resort chce jednak odbyć rozmowy z Brukselą wcześniej. Od zgody Komisji zależy to, czy LOT nie będzie musiał oddawać pożyczonych mu przez rząd 400 mln zł.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_a5fc5 2013-04-06 08:42   
gosc_a5fc5 - Profil gosc_a5fc5
Szkoda że linie z poza UE nie będą mogły pezejąć Lotu. Linie spoza UE są w lepszej kondycji finasowej niz linie w UE. Dawało by to szansę na znalezienie naprawdę dobrego inwestora który ma pieniądze i sukcesy w zarządzaniu.
gosc_4c168 2013-04-05 11:49   
gosc_4c168 - Profil gosc_4c168
Dlaczego PLL LOT nie otworzy połączenia Gdańsk-Kalliningrad. Rosjanie mogą w ruchu bezwizowym jeździć do Gdańska i vice versa.
gosc_b0c96 2013-04-03 21:34   
gosc_b0c96 - Profil gosc_b0c96
Prywatyzacja i tak nic nie da.Ten moloch i tak rok w rok będzie przynosił starty dopóki nie przejmie tego ktoś z łbem na karku.Z jednej strony sam nie wiem co dałby upadek LOT-u.Narodowcem stałby się EuroLot? Może byłby wysyp nowych linii lotniczych?Nie wiem, ale jak mają marnotrawić nasze pieniądze to niech upadają.Z drugiej strony tradycja, wiadomo narodowy przewoźnik- nie wiem.Dziwię się jednak, że nie ma planów żadnych, aby zrobić konkurencję dla monopolistów z LOT-u na krajówkach.Jednak w sumie kto miałby to zrobić? Upadło już tyle linii, że też szkoda pieniędzy.Szkoda, bo obecnie latanie po kraju na stawkach LOT-u to żart.Wybieram PB lub PKP.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama