×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rząd zgadza się na prywatyzację LOT-u
Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów zapadła decyzja o uchyleniu ustawy o PLL LOT. To oznacza formalną zgodę rządu na prywatyzację przewoźnika.

Już w styczniu rozpoczęły się prace nad uchyleniem prawa z 1991 r., według którego Skarb Państwa musi być większościowym udziałowcem w Locie. To właśnie te przepisy uniemożliwiały prywatyzację przewoźnika. Ustawę o uchyleniu ustawy sprzed 22 lat musi jeszcze przegłosować parlament, ale to już tylko formalność. 

Resort skarbu podkreśla w komunikacie, że przyjęcie ustawy nie oznacza automatycznej prywatyzacji linii, a jedynie otwiera drogę do sprzedaży. Inwestorzy powinni być bardziej zainteresowani nabyciem większościowego pakietu akcji, co da im pełną kontrolę nad spółką. 

LOT nadal będzie podlegał prawu unijnemu. Zgodnie z nim większościowym udziałowcem w linii lotniczej nie może być spółka spoza UE. Oznacza to, że niezależnie od uchylenia ustawy z 1991 r. wymieniane wśród potencjalnych kupców linie takie jak Turkish Airlines czy Air China nie będą mogły stać się głównymi właścicielami LOT-u. 

Prywatyzacja LOT-u to jeden z kluczowych elementów restrukturyzacji linii. Plan restrukturyzacji trafił do ministerstwa 30 marca, a najpóźniej do 30 czerwca musi zostać przedstawiony Komisji Europejskiej. Resort chce jednak odbyć rozmowy z Brukselą wcześniej. Od zgody Komisji zależy to, czy LOT nie będzie musiał oddawać pożyczonych mu przez rząd 400 mln zł

Dominik Sipińskigość_90e32 - Profil
gość_90e32
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie