Przepadło 100 mln zł na kolej do Modlina

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 kwietnia 2013 15:23
22 komentarzy
Reklama

Połączenie kolejowe do lotniska w Modlinie miało być przed Euro. Teraz wszystko wskazuje na to, że pod terminal nie dojedziemy pociągiem nawet do 2020 r., a 100 mln zł unijnej dotacji przepadnie.

O skandalicznej opieszałości w budowie trasy kolejowej do Modlina informuje "Gazeta Wyborcza". Ekipa marszałka Adama Struzika nie zdążyła przygotować inwestycji przed Euro, a ponieważ po mistrzostwach nie można już korzystać ze specustawy ułatwiającej inwestycje (tak orzekł Trybunał Konstytucyjny), projekt zostanie przekazany PKP Polskim Liniom Kolejowym.

Unijna dotacja w wysokości 100 mln zł musi być rozliczona do końca 2015 r. Kolejarze, według "GW", nieoficjalnie przyznają, że nie ma szansy, by do tego czasu udało się rozpocząć inwestycję. A to oznacza, że dotacja przepadnie. Całkowity koszt budowy trasy kolejowej do Modlina to 180-250 mln zł.

Obecnie pociągi Kolei Mazowieckich dojeżdżają do stacji Modlin, skąd do lotniska pasażerowie dowożeni byli wahadłowymi autobusami. To rozwiązanie niezbyt wygodne, tym bardziej, że na stację kolejową trzeba dostać się kładką i schodami. Planowany przystanek pod terminalem w Modlinie ułatwiłby i skrócił pasażerom podróż do Warszawy.

Chodzi o wybudowanie jedynie 5,5 kilometrów bocznicy ze stacji Modlin. Plany powstały już w 2010 r., ale zablokowali je ekolodzy. Decyzję środowiskową udało się uzyskać pod koniec ubiegłego roku. Jeszcze wtedy marszałek Struzik zapewniał, że budowa zakończy się do 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że nie można prowadzić inwestycji w ramach specustawy Euro 2012 po mistrzostwach. W związku z tym Struzik zadecydował o przekazaniu wykonania bocznicy kolejarzom.

Cytowana przez "GW" Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu lotniska w Modlinie, problem bagatelizuje. Podkreśla, że pasażerowie tanich linii zwykle nie mają wielkich bagaży, a autobusy wahadłowe są dobrym rozwiązaniem.

Obecnie połączenia kolejowe z centrami miast mają lotniska w Warszawie, Krakowie i Lublinie. Kończy się budowa linii do Szczecina-Goleniowa. W sieć kolejową włączone zostaną też porty lotnicze w Gdańsku oraz Rzeszowie. O budowie połączenia kolejowego z Katowicami myślą Pyrzowice, podobne pomysły, choć w bardzo szczątkowej formie, pojawiały się także w Poznaniu. Transport intermodalny, czyli łączący różne środki komunikacji zbiorowej, jest bardzo wspierany przez Unię Europejską.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_644cb 2013-04-05 15:18   
gosc_644cb - Profil gosc_644cb
Podziękujmy ekologom. Jak dobrze że dbają o wszystko tylko nie ludzi
gosc_297ed 2013-04-04 13:06   
gosc_297ed - Profil gosc_297ed
"Polska w budowie" - muuuuuuuahahahahahaha... (śmiech przez łzy).
gosc_9c6f5 2013-04-04 10:20   
gosc_9c6f5 - Profil gosc_9c6f5
polecam pani Mikolajczyk wziac bagaz 32kg i odbyc podroz z Wwy na lotnisko
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama