BER: W czerwcu data otwarcia lotniska

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
02 kwietnia 2013 12:36
4 komentarze
Reklama

W czerwcu poznamy nową datę otwarcia opóźnionego portu Berlin Brandenburg Airport. Taką informację przekazał mediom Hartmut Mehdorn, nowy prezes lotniska im. Willy'ego Brandta w Berlinie.

W tej chwili otwarcie nowego berlińskiego lotniska jest zaplanowane na 2014 r., ale nie wiadomo, czy nie nastąpi to dopiero w 2015 r. Obecnie większość ruchu lotniczego w Berlinie obsługuje działające już na granicy możliwości operacyjnych lotnisko Tegel. By chociaż doraźnie poprawić panujące tam warunki, rada nadzorcza spółki Berliner Flughafen zadecydowała o zainwestowaniu 20 mln euro w stary port lotniczy.W nowym terminalu nadal występują problemy z systemem schodów przeciwpożarowych (ostrzeżenia, system zamykania drzwi, wentylacja). Port nie spełnia także wymogów przewidzianych w przepisach antyhałasowych. Dlatego cały czas trwa tworzenie listy usterek na nowym lotnisku. Każda z nich zostaje przypisana do kategorii od "A" (wysoki priorytet) do "D" (niski priorytet). Nie wiadomo, ile potrwa usuwanie błędów.

Otwarcie nowego portu zostało przełożone już trzykrotnie; z października 2011 na czerwiec 2012, następnie na marzec 2013 i ostatnio na koniec października 2013. Optymistyczny wariant mówi o otwarciu lotniska w połowie 2014 r. Jednak niewykluczone, że kolejne problemy spowodują przesunięcie tej daty na marzec 2015.

Opóźnienie i coraz większe nakłady finansowe na berliński port lotniczy wywołują wzrost niezadowolenia niemieckich podatników z których kieszeni pochodzą dodatkowe nakłady na nieudolnie prowadzoną inwestycję.

Piotr Bożyk
Fot. Wojciech Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
malin 2013-04-02 22:19   
malin - Profil malin
Niezłe, kiedy podawali (kolejne) terminy otwarcia lotniska, a teraz podaja terminy podawania terminów. Iście niemiecka precyzja - Terminplanung muss sein.
dpietrzak17 2013-04-02 20:21   
dpietrzak17 - Profil dpietrzak17
Gdzies czytalem, ze za 'kilikadziesiąt lat ma powstac konkurencyjny port dla Berlina Brandenburga, a mianowicie Berlin- Zielona Góra :D
arahja 2013-04-02 14:34   
arahja - Profil arahja
praktycznie w każdym przypadku nowe lotnisko będzie miało gorsze położenie od tych zakładanych w XX wieku. nie maja ostatnio niemcy do wielkich budowli w swoim kraju sporo tych rozgrzebanych miliardowych budów się im przedłuża.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama