Ruszają inwestycje w Krakowie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 kwietnia 2013 10:16
14 komentarzy
Reklama

Na krakowskim lotnisku ruszają długo oczekiwane inwestycje. Po względnym w porównaniu do innych portów lotniczych zastoju Balice rozpoczynają prace na wszystkich frontach i zastanawiają się nad budową nowego pasa startowego.

Trwają już prace przy budowie czterogwiazdkowego hotelu Hilton Garden Inn położonego tuż przy terminalu. Inwestorem jest spółka celowa Kraków Airport Hotel, a generalnym wykonawcą firma Eiffage. W ubiegłym tygodniu lotnisko podpisało umowę na realizację rozbudowy płyt postojowych i dróg kołowania z Max Bögl, a 11 kwietnia planowane jest podpisanie takiej umowy z rozbudowującą terminal firmą Astaldi.

To jeszcze nie koniec inwestycji, bo latem PKP Polskie Linie Kolejowe chcą rozpocząć przebudowę linii kolejowej na lotnisko. Na odcinku od Krakowa-Mydlnik powstanie drugi tor, a przystanek zostanie przeniesiony w bezpośrednie sąsiedztwo terminala. Zmieni się również układ drogowy wokół lotniska - za to odpowiada Zarząd Dróg Miejskich.

Dla pasażerów najbardziej widoczną zmianą będzie rozbudowa terminala.- Przepustowość jego będzie na poziomie 8 milionów pasażerów rocznie, 1800 pasażerów na dobę. Nowy terminal będzie wybudowany do końca 2014 roku, a w połowie 2015 roku powinien być wyremontowany stary i połączony z nowym – tak jest w projekcie. Całość powinna być na koniec 2015 roku gotowa – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria dr Jan Pamuła, prezes krakowskiego lotniska.

Nowy terminal będzie aż trzykrotnie większy od obecnego terminala międzynarodowego i obsłuży wszystkich pasażerów odlatujących z Krakowa, również w rejsach krajowych. Powierzchnia nowej części to 56 tys. metrów kwadratowych.Długa lista inwestycji w Balicach nie jest jeszcze zamknięta. Lotnisko analizuje bowiem, czy konieczna jest budowa nowej drogi startowej, czy wystarczy remont istniejącej.

- Głównym dla nas kryterium wyboru jest funkcjonalność lotniska. To znaczy, że wszystko, co robimy na tym lotnisku, chcemy – i tak podpisujemy umowy, i tak chcemy je podpisać – żeby to się działo "pod ruchem", nie chcemy zatrzymywać lotniska – wyjaśnia Pamuła.

Remont drogi startowej mógłby wymusić przekierowania, dlatego budowa nowej jest poważnie brana pod uwagę. Miałaby ona powstać ukośnie do istniejącej, która stałaby się wtedy drogą kołowania. Nowy pas według wstępnych planów może mieć 3200 m długości. Dzięki wydłużeniu oraz zmianie kierunku drogi startowej znikną ograniczenia co do wielkości i masy samolotów latających do i z Balic.

Szacowany koszt budowy nowej drogi startowej to między 200 a 250 mln zł. Jak prognozuje Pamuła, dzięki tej inwestycji przepustowość po stronie "lotniczej" umożliwiłaby obsługę nawet 20 mln pasażerów rocznie - znacznie więcej niż przewidują nawet najbardziej optymistyczne prognozy rozwoju portu lotniczego.

Spośród polskich portów regionalnych jedynie Katowice zdecydowały się na budowę nowej drogi startowej. W Modlinie trwa jej generalny remont, ale wynika to z poważnych uszkodzeń, które pojawiły się w grudniu i wymusiły zamknięcie lotniska.

Dominik Sipiński
fot. Kraków Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3abd8 2014-10-14 14:14   
gość_3abd8 - Profil gość_3abd8
Hmmm. Takie Luton z drogą startową 2160 metrów ma ponad 9,5 mln pax, o Stansted i Gatwick nawet nie wspominam, więc to chyba nie kwestia dł. pasa.
gosc_90739 2013-04-03 12:46   
gosc_90739 - Profil gosc_90739
wczoraj wieczorem były trudności z lądowaniem na kierunku 07 gdyż nowoczesne lotnisko Prezesa Pamuły nie doczekało się właściwego oprzyrządowania do lądowania na tym kierunku
gosc_026e4 2013-04-03 08:31   
gosc_026e4 - Profil gosc_026e4
Czy to oznacza ze kierunek 25 przestanie istniec i znad mojego okna znikna samoloty? Jesli tak to jestem za remontem starego pasa.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama