Ruszają prace w airside Kraków Airport

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
28 marca 2013 11:46
16 komentarzy
Reklama
Kraków Airport i Max Bögl podpisały dzisiaj (28.03) umowę na realizację inwestycji w części airside krakowskiego lotniska. Wartość prac wynosi 131,28 mln zł, z czego 50 mln zł to dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Pozostała kwota będzie pochodzić z obligacji wyemitowanych przez Bank Pekao S.A. Roboty budowlane nie zakłócą ciągłej pracy operacyjnej lotniska.

W ramach inwestycji w strefie airside krakowskiego lotniska przebudowane zostaną nawierzchnie dróg kołowania Charlie, Alfa, Golf, Bravo i Fokstrot, a także będzie poszerzona płyta postojowa. Łączna powierzchnia remontowanych i budowanych nawierzchni wyniesie ok. 20 ha, w tym nawierzchni betonowych ok. 15 ha. Prace będą prowadzone w kilku etapach, aby zapewnić ciągłą pracę lotniska i zminimalizować uciążliwości związane z budową. Zakończenie robót przewidziano do końca 2015 roku.

- Wyremontowane w poszczególnych etapach odcinki będą płynnie włączane do eksploatacji - podkreśla Jan Pamuła, prezes Kraków Airport. - Roboty budowlane nie mogą ograniczyć przepustowości układu pola manewrowego lotniska poniżej 13 operacji na godzinę za wyjątkiem jednego z etapów robót, w którym ograniczenie wyniesie nie mniej niż 11 operacji.

Modernizacja nawierzchni lotniskowych ułatwi bezpieczne poruszanie się statków powietrznych po układzie manewrowym krakowskiego lotniska w warunkach ograniczonej widzialności.

Remont dróg kołowania zwiększy także bezpieczeństwo prowadzenia operacji lotniczych, pozwoli na lądowanie cięższych maszyn. Nowe powierzchnie będą zabezpieczone przed przedostawaniem się substancji szkodliwych do gruntu i wód gruntowych.

Dzięki rozbudowie płyty postojowej lotnisko zyska dodatkowe 5 stanowisk, dla samolotów o kodzie referencyjnym C (np. Boeing 737-800). Łącznie po rozbudowie krakowski port będzie dysponował 22 stanowiskami postojowymi dla samolotów o kodzie referencyjnym C.

Prace będą prowadzone technologiami sprawdzonymi w budownictwie drogowym i lotniskowym. Dla części jezdnych będzie to beton cementowy, nawierzchnie betonowe będą dyblowane i kotwione. Beton nawierzchniowy układany będzie metodą bezszalunkową, w ślizgu, z wykorzystaniem układarek do betonu, wyposażonych w automatyczny system do układania dybli. Bezszalunkowa metoda budowy nawierzchni znajduje zastosowanie przede wszystkim do robót o dużych zakresach i tam gdzie chodzi o duże tempo robót.

Kontrakt jest zabezpieczony gwarancją bankową, ubezpieczeniem wykonawcy od wszelkich ryzyk budowy oraz wysokim systemem kar umownych, m.in. za przekroczenie czasu ukończenia robót.

Firma Max Bögl z siedzibą w Neumarkt w Niemczech została założona w roku 1929 przez Max’a Bögl’a. Z obrotami rocznymi pond 1,6 miliarda Euro i z ponad 6.000 pracownikami o wysokich kwalifikacjach Max Bögl zaliczany jest nie tylko do 5 największych niemieckich przedsiębiorstw budowlanych. Prowadzona obecnie przez trzecią generację rodu spółka jest również największym prywatnym przedsiębiorstwem budowlanym w Niemczech.

Wypracowane przez wiele lat know-how w połączeniu z kompetencją i innowacyjnością grupy firm Max Bögl odzwierciedla się w całym szeregu reprezentacyjnych projektów budowlanych. Jako specjalista w nowoczesnym budownictwie inżynieryjnym i budowie tuneli grupa firm Max Bögl wraz ze swymi technicznymi i logistycznymi unikalnymi rozwiązaniami działa w wielu krajach Europy i na całym świecie w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Chinach. Spektrum usług grupy firm Max Bögl obejmuje: budowę mostów, dróg, kolei, dróg wodnych, budowę linii kolejowych Transrapid i Feste Fahrbahn BÖGL FFB, microtunnelling, budowę wieżowców, stadionów, hoteli, centrów logistycznych, konstrukcje stalowe i maszynowe, produkcję prefabrykatów a także budowę wieży dla turbin elektrowni wiatrowych o konstrukcji hybrydowej.

Grupa firm Max Bögl zrealizowała również szereg inwestycji lotniskowych w Niemczech, Polsce i innych krajach europejskich m.in.: modernizację drogi startowej na lotnisku w Warnie (Bułgaria), budowę mostów do kołowania samolotów na lotniskach w Lipsku (nad autostradą A14), w Amsterdamie i we Frankfurcie (nad autostradą A3), budowę nawierzchni betonowych na lotnisku w Monachium, budowę lotniska w Sibiu (Rumunia), budowę płyty do odladzania samolotów we Wrocławiu.

Inwestycje w strefie operacyjnej Kraków Airport są częścią największego w historii planu rozbudowy tego lotniska. 11 kwietnia zostanie podpisana umowa z włoską firmą Astaldi na rozbudowę terminalu (budowa nowej części i modernizacja obecnego terminalu międzynarodowego) i przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego. Trwa już budowa hotelu przy lotnisku, który ma być gotowy latem 2014.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_8215e 2013-04-02 23:42   
gosc_8215e - Profil gosc_8215e
Już dawno w Europie nikt nie budował drugiego pasa startowego krzyżującego się z istniejącym, ale widać stołeczne implikacje w KRK są aktualne ... choć rozsądniej jest budować równoległe pasy startowe jak w ATH, BER, FRA, KBP itd
malin 2013-04-02 22:16   
malin - Profil malin
Namiot był fajny w zeszłym roku w czerwcu na odloty krajowe olt, eh, łza się w oku kręci :-)
marqoos_pl 2013-04-02 21:25   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Tylko żeby się dało jakoś dojechać do lotniska... Bo można się we mgle zgubić i przegapić ten "ósmy cud świata". A czy w tym wielkim projekcie planowane jest wybudowanie namiotu (cyrkowego) czy to będzie takie tylko tymczasowe rozwiązanie (taki as w rękawie prezesa Pamuły)? Albo taki namiot szklarniowy rozkładany przy "odlotach" na kolejkę podróżnych czekających do odprawy?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy