Remont pasa na Lotnisku Chopina

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
26 marca 2013 09:51
25 komentarzy
Reklama

Od 22 kwietnia przez sześć miesięcy zamknięta będzie droga startowa DS-3 na lotnisku Chopina z powodu generalnego remontu. W tym czasie wszystkie starty i lądowania wykonywane będą na drodze startowej DS-1 zlokalizowanej na osi Ursynów - Ursus.

Konieczność przeprowadzenia remontu wynika z naturalnego zużycia materiałów wykorzystanych do budowy. Ostatni poważny remont drogi DS-3 miał miejsce prawie 30 lat temu. Dotychczasowe utrzymanie było możliwe dzięki realizowanym przez służby lotniska naprawom cząstkowym, które jednak nie mogą w dłuższej perspektywie czasu zastąpić remontu generalnego.Naprawa drogi startowej związana będzie z kilkoma istotnymi zmianami. Przede wszystkim o ponad 600 m przesunięty zostanie próg lądowania w kierunku "33" (znad Piaseczna) co zmniejszy dostępną długość drogi do lądowania z około 3700 m do nieco ponad 3000 m. Ponadto wybudowana zostanie nowa droga szybkiego zjazdu Sierra 2, która będzie umożliwiała skołowanie lądujących samolotów do skrzyżowania z drogą kołowania A (Alfa) wprost w drogę kołowania Z (Zulu).

- Dzięki tym dwóm zmianom zwiększona zostanie przepustowość drogi startowej, co oznacza, że będziemy mogli obsłużyć więcej operacji startów i lądowania – wyjaśnia Andrzej Ilków, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych lotniska Chopina.

Remont obejmie również zmianę nawierzchni progów drogi z betonowej na asfaltobetonową. Wymiana wynika z faktu, że beton jest trudniejszy w utrzymaniu i remoncie oraz bardziej podatny na zmiany temperatur. Jednocześnie nowe technologie wykonywania nawierzchni asfaltowych (o tzw. wysokim module sztywności) zapewniają dużą odporność na odkształcenia przy jednoczesnej dużo lepszej możliwości dokonywania ewentualnych napraw (wystarczą remonty cząstkowe wykonywane w nocy, zamiast prac wymagających zamknięcia drogi na okres miesiąca, co stosowane było dotychczas).

Na całej długości drogi wymieniona zostanie także warstwa ścieralna i częściowo warstwa wiążąca, podniesiona zostanie nośność nawierzchni (PCN) oraz zwiększony zostanie spadek poprzeczny drogi startowej (jej pochylenie) do 1 proc. co poprawi odpływ wody. Równolegle z remontem drogi startowej wykonane zostaną również remonty dróg kołowania Alfa (A0, A1, A2), Romeo (R1 i R2), Oscar (O1) i Sierra (S). Droga DS-3 zamknięta zostanie w nocy z 2 na 3 kwietnia. Remont planowo powinien zakończyć się do 2 września. W tym czasie wszystkie starty i lądowania samolotów odbywać się będą na krótszej drodze DS-1 o azymucie 11/29. Oznacza to, że ścieżki podejścia do lądowania oraz korytarze startowe przebiegać będą nad Ursynowem oraz Ursusem.

Paweł Cybulak
fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_cc623 2013-03-27 21:09   
gosc_cc623 - Profil gosc_cc623
1fd2d: gdyby widzieli potencjal to by zaczeli juz latac teraz, tylko by zmniejszali udzwig i wtedy nie potrzebny jest im pas dlugosci 3400. A jak ma sie do tego remont plaszczyzn postojowych. Po za tym np. przedstawiciele LOTu byli np. w Shenzen, Vancouver, Billund, Tuluzie, Miami czy w Auckland i to wcale nie znaczy, ze LOT tam zamierza latac. To, ze ktos gdzies przyjedzie jeszcze nie swiatczy, ze przewoznik bedzie gdzies latal.
gosc_b9772 2013-03-27 19:36   
gosc_b9772 - Profil gosc_b9772
Ciekawy jestem kto chce latać do WAW z Azji.
gosc_1fd2d 2013-03-27 19:02   
gosc_1fd2d - Profil gosc_1fd2d
gosc_b4bf8: owszem ma, singapurczyk żeby wystartować z WAW będzie potrzebował 15/33 na pełnej długosci, odległosci miedzy WAW a SIN sprawia, że przy MTOW nie wystartuje 11/29. A333/777 muszą mieć 3400 metrów drogi startowej przy tej odległosci, a międzylądowania nie przewidują:). To nie jest EK do dubaju który nie pokonuje nawet połowy tej drogi którą musiałby pokonać samolot do singapuru.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama