LOT: Koniec przywilejów pilotów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
21 marca 2013 16:22
25 komentarzy
Reklama

Linie lotnicze LOT podjęły decyzję o zmianie zasad zatrudnienia pilotów, rezygnacji ze "Zbioru Zasad Działania Pilotów" i zastąpienia go Kodeksem Pracy. Oznacza to rezygnację z dotychczasowej listy pierwszeństwa oraz z przywilejów przysługujących pilotom. Cel: większa konkurencyjność wobec konkurencji.

"Zbiór Zasad Działania Pilotów" to dokument określający warunki zatrudnienia pilotów w Locie. Zawarte są w nim wymogi kwalifikacyjne oraz zasady awansowania i przeszkalania na różne typy samolotów zgodnie z tzw. listą starszeństwa. Lista starszeństwa czyli lista porządkująca pilotów według stażu pracy jest jedynym kryterium decydującym o awansie lub przeszkoleniu.

Ale obejmuje także uregulowania dotyczące czasu pracy pilotów oraz dodatkowe świadczenia - m.in. 10 dni dodatkowego urlopu, pełne umundurowanie na koszt spółki, ekwiwalent za pranie i zasady finansowania szkoleń.

Przywileje te utrudniają bardziej efektywne planowanie załóg. Decyzja o wypowiedzeniu ma na celu dostosowanie warunków zatrudnienia pilotów LOT-u do realiów rynkowych, co oznacza m.in. zmianę systemu wynagrodzenia na bardziej motywujący pilotów, otwarte zasady awansów i rozwoju zawodowego oraz zwiększenie elastyczności zatrudnienia.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w "Zbiorze Zasad" okres wypowiedzenia tego dokumentu wynosi 3 miesiące. Od momentu ustania okresu wypowiedzenia dokumentu grupa zawodowa pilotów objęta będzie, podobnie jak wszyscy pozostali pracownicy firmy, regulacjami Kodeksu Pracy.

"Zbiór Zasad Działania Pilotów" został zawarty w dniu 24 września 2010 roku pomiędzy przedstawicielami zarządu spółki oraz związkiem zawodowym pilotów komunikacyjnych i był integralną częścią Porozumienia kończącego spór zbiorowy trwający od marca 2010 roku.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
humbak 2013-03-24 20:57   
humbak - Profil humbak
Bedzie strajk zalogi?
gosc_d0137 2013-03-24 15:49   
gosc_d0137 - Profil gosc_d0137
To raczej ruch propagandowy "pod publiczkę", realne oszczędności z tego tytułu będą pomijalne w skali firmy. Ale taki news, że coś tam zabieramy pracownikom dobrze się prezentuje PR-owo
gosc_30abd 2013-03-24 13:07   
gosc_30abd - Profil gosc_30abd
jesli prezes mysli przyszlosciowo to pozbedzie sie pilotow po 55 roku zycia. nawet tych co przeszkolili sie wlasnie na 787 a maja pow 60 lat powinien sie pozbyc . lepiej teraz za jednym razem a nie generowac wydatki na nastepne lata... w locie sporo jest bardzo doswiadczonych pilotow przed 50 ktorzy moga twozyc trzon a reszta pilotow to tez nie dzieciaki bo lataja w linii minimum juz 5lat co w innych liniach jak ryanair czy wizz jest niespotykane. tam juz po dwoch latach czesto awansuje sie na cpt. takze w Locie nowy prezes naprawde ma komfort bo piloci z duzym doswiadczeniem i ci mlodzi i ci do 55roku zycia.
tak z reszta robia inne linie jak BA czy AF i KLM. oni tez jesli robia redukcje to wysylaja na wczesniejsze emerytury. to po prostu biznes na przyszlosc.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama