Sprostowanie: Łódź zarabia na liniach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 kwietnia 2013 21:45
21 komentarzy
Reklama

W opublikowanym 15 marca artykule "Rachunek za lądowanie. Ze zniżką" podaliśmy nieprawdziwe dane w odniesieniu do łódzkiego lotniska. Wbrew temu, co napisaliśmy, suma dopłat dla przewoźników oraz płaconych przez nich opłat lotniskowych jest dodatnia, czyli lotnisko na każdej operacji zarabia.

W oryginalnej wersji artykułu błędnie skalkulowaliśmy dopłaty, które port przyznaje dla nowych tras. Z uwagi na przyjętą przez nas metodę obliczeń uzyskaliśmy wynik ujemny, co wskazywałoby na to, że do każdego lądowania lotnisko dopłaca. W rzeczywistości dopłaty znacznie obniżają koszty ponoszone przez linię lotniczą, ale nie znikają one całkowicie.

Port lotniczy w Łodzi przyznaje dla każdej nowo uruchomionej trasy dopłatę. Jeśli linia przewozi ponad 40 tys. pasażerów rocznie, dopłaty dla pierwszej trasy wynoszą 650 tys. zł, dla drugiej - 800 tys., a dla trzeciej - 1 mln zł. Jednak każda z tras otrzymują tylko jedną z tych dopłat. W związku z tym w żadnym przypadku nie dojdzie do sytuacji, by to port płacił liniom za lądowanie.

Nie zmienia to faktu, że łódzkie lotnisko dla linii otwierających więcej niż jedną trasę należy do najtańszych. Płacą oni tam za pasażera średnio (według przyjętej przez nas metodologii) ok. 22 zł.

Za pomyłkę przepraszamy i na przyszłość obiecujemy, że nie damy się zwieść skomplikowanym taryfom i tabelom zniżek oraz natłokowi liczb.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_63dc3 2013-04-17 17:26   
gosc_63dc3 - Profil gosc_63dc3
@ szydelm - masz rację i nie masz jednocześnie. Prawdą jest, to co piszesz o zaletach położenia Łodzi. Niestety to warunki wystarczające dla lokalizacji niezłego lotniska cargo a nie pasażerskiego. Dla otworzenia połączenia w ruchu pasażerskim potrzebne jest to co linie nazywają potencjałem czyli ilość mieszkańców w określonym promieniu oddziaływania lotniska wsparta odpowiednio wysokimi możliwościami finansowymi. Możliwości finansowe to ( generalizując) ilość biletów jakie można kupić za przeciętne wynagrodzenie w regionie przy uwzględnieniu średniej ceny biletu w europejskiej siatce przewoźnika. Łódź w tak sporządzanych projekcjach finansowych przewoźników, nie powala na kolana więc i ich pęd do uruchamiania połączeń jest niewielki. To nie jest tak, że linie stoją w kolejce do portów regionalnych ( pomijam specyfikę Modlina i Chopina) a zarządzający mówią - no nie wy nie będziecie od nas operować. Gdyby tak było to z każdego lotniska w Polsce latali by wszyscy od Qatar do FR do wszystkich portów świata . To porty przekonują przewoźników, ale decyzję podejmują linie na własne ryzyko i w oparciu o własne analizy, bo to one w konsekwencji poniosą straty. Zauważ jak ostrożnie wszedł do Łodzi SAS. Mały samolot - ok. 50 miejsc a raczej pełny nie lata.
szydelm 2013-04-17 16:47   
szydelm - Profil szydelm
@gosc_29849 bardzo dobrze gadasz wg.mnie.Łódź ma wszystko żeby mieć mocne, dobre lotnisko.Komunikacje z innymi miastami, blisko miasta, centralne położenie w Polsce.Czego chcieć więcej... @gosc_9362e wtedy byli cacy, bo zalatwiali.Teraz są be, bo siedzą i nic nie robią.Ok zgodzę się-w mieście może nie być kasy, ale to nie powód żeby siedzieć na d... i nic nie robić.Od kiedy to lotnisko ma dopłacać liniom? Z tego co wiem płacą chyba linie lotniskom, a nie na odwrót.Jedyny wyjątek to FR, który umie się ustawić.Nie ma nowych połączeń to znaczy, że zarząd nie umie szukać.Tym bardziej, że przy zamknięciu Modlina podwarszawskie tanie loty mogłyby być naprawdę na plusie.Trzeba umieć być szefem teo wózka.
gosc_acb0a 2013-04-17 10:11   
gosc_acb0a - Profil gosc_acb0a
@gosc_f33be - po pierwsze to prezesi zarządzający lotniskami są zatrudniani przez właścicieli na zasadach kontraktu, więc są z założenia "zewnętrzni". A tak odnośnie LCJ - to naprawdę wierzysz, że zmiana zarządu zmieni zasady rządzące rynkiem lotniczym? Łodzianie nagle zaczną latać z LCJ, na lotnisko spadnie deszcz pieniędzy z miasta czy może przewoźnicy żeby zachęcić mieszkańców regionu zaczną oferować wszystkie loty za 1 zł ?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama