Ryanair: Zadar znika przez procedury

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 marca 2013 13:30
4 komentarze
Reklama

Z systemu rezerwacyjnego Ryanaira zniknęły loty z Wrocławia do Zadaru - informowaliśmy niedawno. Połączenie, które miało ruszyć w kwietniu, nie będzie na razie obsługiwane - przyznaje przewoźnik. Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał, że linia nie wystąpiła nawet z formalnym wnioskiem o zgodę na to połączenie.

Jak tłumaczyliśmy, powodem skasowania połączenia jest to, że Ryanair nie uzyskał wymaganego pozwolenia od Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jest ono potrzebne, by latać z Polski do nienależącej jeszcze do Unii Europejskiej Chorwacji. Kilka godzin po naszym artykule jeden z portali internetowych poinformował, cytując wypowiedź przedstawicielki Ryanaira, że loty do Zadaru będą obsługiwane, jednak jedynie do czerwca.

Teraz Katarzyna Gaborec, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Ryanaira w Polsce, przyznaje, że procedury uniemożliwiły otwarcie połączenia.

- Z powodu restrykcyjnego ustawodawstwa polskiego w zakresie operacji lotniczych między Polską i Chorwacją, Ryanair został pozostawiony bez alternatywy i został zmuszony odwołać trasę - informuje Gaborec w mailu przysłanym do redakcji Pasazer.com.Informacja o odwołaniu lotów została już przekazana pasażerom, którzy mają otrzymać zwrot opłaty za lot. Zgodnie z unijnym prawem osoby, które wykupiły bilety, mają również prawo domagać się zmiany rezerwacji na inną o "porównywalnych" warunkach.

ULC wyjaśnia jednak w korespondencji z Pasazer.com, że Ryanair nie wystąpił nawet z formalnym wnioskiem o zezwolenie na loty do Chorwacji. Takiej zgody potrzebuje każdy przewoźnik, który nie posiada siedziby lub oddziału w Polsce. Chorwacja jest bowiem członkiem Europejskiego Wspólnego Obszaru Lotniczego, ale jeszcze nie została objęta otwartym niebem na pełnych prawach.

- ULC otrzymał jedynie planowany rozkład lotów przewoźnika z prośbą o jego akceptację w formie krótkiej korespondencji email, co nie stanowi podstaw do wszczęcia postępowania o wydanie upoważnienia, o czym przewoźnik został poinformowany - podkreśla Marta Chylińska, rzeczniczka prasowa ULC-u.

Z uwagi na brak wniosku, Urząd nie podjął żadnej decyzji. Ryanair tłumaczy się zatem restrykcyjnym prawem, ale sam nie dopełnił podstawowej procedury. Przewoźnik wysłał jedynie nieformalną informację do ULC-u. Trzeba jednak pamiętać, że linia lata z innych państw UE do Chorwacji bez tak szczegółowych procedur.

Przedstawicielka Ryanaira nie precyzuje, czy połączenie z Wrocławia do Zadaru zostanie przywrócone po tym, jak Chorwacja wstąpi do UE. Ma to nastąpić 1 lipca br.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_819a3 2013-03-18 12:33   
gosc_819a3 - Profil gosc_819a3
Eurolot wchodzi na trase WRO-ZAD :) Ryanair dal ciala i ELO wykorzystuje. Teraz paxy z FR moga zazadac zmiany biletu przez FR na alternatywny lot ELO :)
zobacz link
jsg 2013-03-14 15:57   
jsg - Profil jsg
Nie pierwszy raz FR nie przestrzega procedur.
gosc_c3773 2013-03-14 13:57   
gosc_c3773 - Profil gosc_c3773
Jeśli nie wiadomo o co chodzi to znaczy, że chodzi o kasę. Stawiam, że to standardowa zagrywka Francy na wymuszenie większych dopłat od lotnisk we Wrocławiu i w Zadarze.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama