×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Prezentacja projektu B777X już wkrótceZarząd Boeinga zdecydował, że na kwietniowym posiedzeniu podejmie decyzje w sprawie zaoferowania liniom lotniczym nowych modeli B777-8X/9X. Taką informację przekazał Randy Tinseth, wiceprezes Boeinga ds. marketingowych. Prawdopodobnie oferowanie tych samolotów zbiegnie się z 50. Paris Air Show, który odbędzie się w czerwcu tego roku.

W ubiegłym roku Boeing zakończył prace projektowe nad modyfikacją modelu 777. Samoloty mają mieć większy zasięg i nowocześniejszą konstrukcję niż obecnie produkowane popularne "Trzy Siódemki". Obecnie producent  jest w trakcie wyliczeń daty wejścia do służby następcy B777 oraz nowego wariantu Dreamlinera czyli maszyny 787-10. Jest to odpowiedź w kierunku konkurencyjnego Airbusa A350-1000.

- Rodzina 777 to niezwykle udana rodzina samolotów. Jednakże A350-1000 stawia przed nami spore wyzwanie. W naszym przekonaniu samoloty rodziny 777 będą kwestionowane pod względem parametrów więc przeprowadziliśmy badania rynku szerokokadłubowego, aby zrozumieć, jakie zmiany są potrzebne do wprowadzenia sukcesywnego, nowego modelu na rynek - powiedziała Nicole Piasecki, wiceprezes Boeinga.Obecne działania Boeinga mają na celu odebranie części zamówień Airbusowi. Na ile będą one skuteczne okaże się już wkrótce. Choć pierwsze rezultaty są zauważalne gdyż wśród zamówień maszyn szerokokadłubowych na prowadzenie wyszedł Boeing. Najpopularniejszym sprzedawanym samolotem w tej klasie (maszyn dwusilnikowych) na świecie jest Boeing 777 m.in. dlatego Airbus A350-1000 będzie opóźniony dwa lata. Powodem opóźnienia są założenia pierwotnej wersji największego A350, który nie dorównywał w wielu parametrach modelowi B777-300ER. Dlatego obecnie trwają pracę nad zwiększeniem maksymalnej masy startowej maszyny, a co za tym idzie zwiększeniu ciągu silników Rolls-Royce Trent XWB oraz kilku modyfikacji kadłuba.

Możliwości nowego 777 będą zależeć w głównej mierze od wymagań klientów. Na tę chwilę wiadomo, że linie Emirates pomagały Boeingowi w przygotowaniach nowego projektu i staną się jednym z pierwszych użytkowników tego samolotu.


Pierwsza grafika przedstawiająca B777-9X oraz B787-10X

Nowe typy B777 otrzymały robocze oznaczenie, 777-8X (obecny B777-200LR) oraz 777-9X (obecny 777-300ER). Modyfikacje maszyn będą polegały na zmianie konstrukcyjnych kadłuba, nowych skrzydłach z włókna węglowego (prawdopodobnie z wingletami), nowym kokpicie, a także wyposażeniu maszyn we wnętrze Boeing Sky Interior.

Samoloty 777X mają mieścić od ok. 350 do ok. 410 pasażerów i stanowić uzupełnienie nowoczesnej floty samolotów szerokokadłubowych amerykańskiego producenta. "Trzy Siódemki" są większe od Dreamlinerów, ale mniejsze od dwupokładowego 747-8I. Równocześnie z pierwszymi lotami modeli 777X do służby trafi wydłużony Dreamliner 787-10X, mieszczący do 323 pasażerów.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk, Boeing Mediagość_3d85a - Profil
gość_3d85a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie