Emirates: Bez karty płatniczej nie lecisz

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
14 marca 2013 11:00
63 komentarzy
Reklama

Kupiłeś bilet w Emirates? Uważaj, może cię czekać niemiła niespodzianka. Lepiej nie podróżować bez karty płatniczej użytej do zakupu biletu.

Jeżeli podczas odprawy check-in nie będziesz miał ze sobą karty płatniczej użytej do zakupu biletu lotniczego, przewoźnik może odmówić ci wejścia na pokład. Do takich "udogodnień" polscy pasażerowie nie są przyzwyczajeni.

Bez karty... nie polecisz?


Linie lotnicze Emirates jako jeden z nielicznych przewoźników stosują wymóg posiadania przy check-inie karty płatniczej użytej do zakupu biletu na stronie internetowej. Oprócz Emirates taki wymóg stosują inne, w szczególności azjatyckie linie lotnicze, tj. Qatar Airways, Saudi Arabia, Malaysia Airlines czy Singapore Airines, jednak to właśnie te arabskie są pod tym względem najbardziej restrykcyjne.

- Jest to spowodowane faktem, iż w różnych państwach obowiązują różne przepisy dotyczące akceptowania płatności kartami kredytowymi ze względu na dużą ilość fałszywych transakcji - informuje nas biuro prasowe Emirates.

O wymogu posiadania przez pasażera karty płatniczej w czasie lotu przewoźnik informuje w Warunkach Świadczenia Usług (Terms & Conditions) oraz drobnym drukiem w potwierdzeniach rezerwacji na wybranych trasach. Według jakiego klucza jest on stosowany, trudno powiedzieć. Emirates enigmatycznie wyjaśnia tylko, że "w zależności od polityki obowiązującej w danym państwie".

Przykładowo na trasach Londyn - Dubaj - Pekin czy Warszawa - Dubaj - Bangkok przewoźnik nie informuje (w potwierdzeniach rezerwacji) o konieczności posiadania karty płatniczej. Inaczej jest na trasie Bangkok - Hong Kong, gdzie karta jest wymagana.
A jeśli nasza karta pomiędzy datą zakupu a podróży straci ważność lub zostanie skradziona?

- Osoba, która straciła kartę w wyniku zagubienia lub kradzieży powinna otrzymać od swojego banku pismo potwierdzające ten fakt, które należy okazać podczas check-inu na lotnisku - wyjaśnia biuro przewoźnika.

Płaciłeś nie swoją kartą?

Warto pamiętać również, że podróżując Emirates właściciel karty musi być również jednym z pasażerów. Koniec więc z kupowaniem biletów dla znajomego czy rodziny?

- Jeśli pasażer nie posiada podczas check-inu karty kredytowej, która była użyta do płatności online, istnieje możliwość, że nie zostanie on wpuszczony na pokład samolotu - wyjaśnia przedstawiciel prasowy Emirates.

I zaraz dodaje, że taki pasażer powinien posiadać przy sobie przynajmniej kopię karty, którą dokonywana była płatność. Okazuje się zatem, że przepisy są stosowane bardzo dowolnie.Jeśli nie będziemy mieli ze sobą właściwej karty (lub jej kopii), przewoźnik może domagać się od nas wykupienia nowego miejsca. Choć możliwe jest potem uzyskanie zwrotu pieniędzy, jest to z pewnością duży stres w trakcie dalekiej podróży, a także niemały wydatek.

Z jednej strony można powiedzieć, że pasażerowie podróżujący bez odpowiedniej karty sami są winni ewentualnych problemów, bo w warunkach przewozu jest informacja o tym wymogu. Jednak to, że Emirates dość wybiórczo stosują tę politykę, jak również wiele możliwych zdarzeń losowych - od zgubienia karty po utratę jej ważności - powodują, że łatwo zrozumieć osoby, które przeoczą ten wymóg.

Ponieważ dzięki promocjom na loty na Daleki Wschód wiele osób skorzysta zapewne w najbliższych miesiącach z usług Emirates, warto zawczasu przygotować się do podróży również pod względem posiadania odpowiedniej karty. Gdy karta straci ważność, nie wyrzucajmy jej lub chociażby miejmy z sobą kserokopię. O tym, że możemy zostać poproszeni o okazanie "plastiku" warto pomyśleć już w trakcie dokonywanie rezerwacji (i nie korzystać z kart wirtualnych lub takich, które zostawiamy w domu).

Paweł Cybulak
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pengos 2013-03-20 10:50   
pengos - Profil pengos
A w ogóle to kiedyś LOT też tak robił, o ile dobrze pamiętam. Szybko się z tej głupoty wycofali...
krzysiekl 2013-03-20 10:44   
krzysiekl - Profil krzysiekl
a wielu = wszystkich linii amerykańskich (z płd i płn) w Polsce nie ma, więc może zrobiliby tak samo;). Jak kupisz bilet Emirates z UK albo Austrii to też nie trzeba legitymować się kartą. Jest to tak dziwne, że byłbym w stanie uwierzyć że to jakaś pokręcona interpretacja lokalnych przepisów.
krzysiekl 2013-03-20 10:42   
krzysiekl - Profil krzysiekl
BA też ma/miał taki "problem".
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama