×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeing czeka na decyzję FAA
Boeing poinformował, że samoloty 787 Dreamliner mogą "bardzo szybko" wznowić loty, jeśli tylko Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) zaakceptuje przedstawione zmiany konstrukcyjne.

Ray Conner, prezes Boeing Commercial Airplanes, podkreślił, że wszystko zależy teraz od decyzji FAA. Boeing przedstawił już propozycję modyfikacji akumulatorów litowo-jonowych. Dwa pożary tych urządzeń spowodowały uziemienie wszystkich Dreamlinerów w połowie stycznia.

FAA odmawia jednak podania terminu, w którym wyda decyzję. Conner mówi, że natychmiast po wydaniu pozytywnego werdyktu Boeing wprowadzi zmiany i "w krótkim czasie" Dreamlinery będą mogły ponownie latać.Conner zapewnia, że proponowane zmiany rozwiązują "każdy możliwy" problem z bateriami litowo-jonowymi. Po uzyskaniu zgody FAA Boeing przystąpi do certyfikacji nowego systemu, a potem wprowadzi zmiany we wszystkich 50 dostarczonych już Dreamlinerach, w tym dwóch, które posiada PLL LOT.

Dopiero po wznowieniu lotów dostarczonych Dreamlinerów Boeing zacznie wprowadzać zmiany w pozostałych egzemplarzach. Pomimo uziemienia samolotów, produkcja trwa w tempie pięciu sztuk na miesiąc. Producent zmaga się nawet z problemem z dostępnością miejsca na płycie postojowej przy fabryce w Everett. 

Prezes Boeing Commercial Airplanes podkreśla, że nadal wierzy w litowo-jonową technologię akumulatorów. Są one lżejsze i bardziej wydajne. Jednak z uwagi na większe ryzyko pożarów Airbus poinformował ostatnio, że w konkurencyjnym dla Dreamlinera modelu A350 zastosuje jednak starsze, ale sprawdzone baterie niklowo-kadmowe. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipińskigość_92933 - Profil
gość_92933
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie