LOT chce odszkodowania od Boeinga

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 marca 2013 10:05
33 komentarzy
Reklama

Jeszcze w marcu do Warszawy przylecą przedstawiciele Boeinga, by rozmawiać o odszkodowaniu za uziemienie samolotów 787 Dreamliner. Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa, zapowiedział, że przewoźnik będzie chciał otrzymać rekompensatę do czerwca br.

Szef resortu skarbu podkreślił w rozmowie z radiową Trójką, że LOT będzie walczył nie tylko o odszkodowanie za uziemienie nowoczesnych Dreamlinerów, ale i o samoloty zastępcze. Przylot przedstawicieli Boeinga ma być skutkiem osobistej interwencji ministra u amerykańskiego ambasadora w Polsce. 

Według planu do marca wszystkie starsze Boeingi 767-300ER we flocie przewoźnika miały zostać zastąpione pięcioma Dreamlinerami. Nowe samoloty miały poprawić jakość produktu na trasach długodystansowych linii i przynieść konkretne zyski. Po tym, jak ze względów bezpieczeństwa uziemiono Boeingi 787 loty i dostawy tych samolotów zostały wstrzymane, LOT musi wykorzystywać starsze, wolniejsze i mniej ekonomiczne maszyny. Prezes LOT-u Sebastian Mikosz zapowiedział, że linia planuje wykorzystywać starsze Boeingi 767 aż do października. Wynika to z potrzeby uniknięcia niepewności i ciągłych zmian. Jednak Mikosz nie wykluczył, że Dreamlinery mogą zostać przywrócone do służby wcześniej, jeśli rozwiązane zostaną problemy z pożarami akumulatorów.

Dzienny koszt uziemienia dwóch Dreamlinerów, które LOT zdążył odebrać, to ok. 50 tys. dolarów - wynika z informacji MSP. Ta kwota nie obejmuje kosztów reklamacji pasażerów oraz utraconych korzyści.

LOT jest pierwszym przewoźnikiem na świecie, który oficjalnie zapowiada wystąpienie o odszkodowanie od Boeinga. Polski przewoźnik jest jedyną linią, która już w tym roku chciała mieć flotę dalekiego zasięgu opartą w całości na Dreamlinerach. 

Jak jednak podkreślają prawnicy, LOT-owi bardzo trudno będzie uzyskać odszkodowanie przed wznowieniem lotów Dreamlinerów. Do tego czasu trudno będzie podliczyć straty przewoźnika. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
ftlmm 2013-05-11 16:20   
ftlmm - Profil ftlmm
Odszkodowanie powinno być na liście priorytetów Prezesa Mikosza. Zbyt wiele linia straciła ta zaistniałej sytuacji. Powodzenia Prezesie!
gosc_211c7 2013-03-11 14:30   
gosc_211c7 - Profil gosc_211c7
Henryka Bochniarz zrezygnowała w zasiadaniu w radzie nadzorczej TVN w 2006 roku. Była też w radzie nadzorczej Agory. Obecnie jest wiceprezesem Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią. Dlatego myślę że powinna coś powiedzieć od siebie w tej sprawie.
gosc_df93f 2013-03-11 11:13   
gosc_df93f - Profil gosc_df93f
A Henryka Bochiarz to od czego jest w Boeingu? Dlaczego się nie wypowie na ten temat? Chyba że ma dużo pracy bo zasiada też w radzie nadzorczej TVN.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama