×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT chce odszkodowania od Boeinga
Jeszcze w marcu do Warszawy przylecą przedstawiciele Boeinga, by rozmawiać o odszkodowaniu za uziemienie samolotów 787 Dreamliner. Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa, zapowiedział, że przewoźnik będzie chciał otrzymać rekompensatę do czerwca br.

Szef resortu skarbu podkreślił w rozmowie z radiową Trójką, że LOT będzie walczył nie tylko o odszkodowanie za uziemienie nowoczesnych Dreamlinerów, ale i o samoloty zastępcze. Przylot przedstawicieli Boeinga ma być skutkiem osobistej interwencji ministra u amerykańskiego ambasadora w Polsce. 

Według planu do marca wszystkie starsze Boeingi 767-300ER we flocie przewoźnika miały zostać zastąpione pięcioma Dreamlinerami. Nowe samoloty miały poprawić jakość produktu na trasach długodystansowych linii i przynieść konkretne zyski. Po tym, jak ze względów bezpieczeństwa uziemiono Boeingi 787 loty i dostawy tych samolotów zostały wstrzymane, LOT musi wykorzystywać starsze, wolniejsze i mniej ekonomiczne maszyny. Prezes LOT-u Sebastian Mikosz zapowiedział, że linia planuje wykorzystywać starsze Boeingi 767 aż do października. Wynika to z potrzeby uniknięcia niepewności i ciągłych zmian. Jednak Mikosz nie wykluczył, że Dreamlinery mogą zostać przywrócone do służby wcześniej, jeśli rozwiązane zostaną problemy z pożarami akumulatorów.

Dzienny koszt uziemienia dwóch Dreamlinerów, które LOT zdążył odebrać, to ok. 50 tys. dolarów - wynika z informacji MSP. Ta kwota nie obejmuje kosztów reklamacji pasażerów oraz utraconych korzyści.

LOT jest pierwszym przewoźnikiem na świecie, który oficjalnie zapowiada wystąpienie o odszkodowanie od Boeinga. Polski przewoźnik jest jedyną linią, która już w tym roku chciała mieć flotę dalekiego zasięgu opartą w całości na Dreamlinerach. 

Jak jednak podkreślają prawnicy, LOT-owi bardzo trudno będzie uzyskać odszkodowanie przed wznowieniem lotów Dreamlinerów. Do tego czasu trudno będzie podliczyć straty przewoźnika. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipińskigość_9d3cb - Profil
gość_9d3cb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie