×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


KE: Ryanair nie przejmie Aer Lingusa
Wczoraj (27.02) Komisja Europejska (KE) zablokowała kolejną, trzecią już próbę przejęcia Aer Lingusa przez Ryanaira. Aer Lingus przyjął tę decyzję z zadowoleniem, który od dawna sprzeciwia się planom Ryanaira.

- Przejęcie doprowadziłoby do ​​znacznego zawężenia wyboru dla konsumentów i, w rezultacie, prawdopodobieństwo niższej jakości usług oraz wzrostu cen biletów. Oznaczałaby to również brak skuteczniej możliwości konkurowania z połączonymi liniami - powiedział Joaquin Almunia, komisarz ds. konkurencji KE.

W styczniu tego roku Ryanair Holding zaoferował odstąpienie połowy rejsów krótkodystansowych Aer Lingusa, aby zdobyć zgodę Unii Europejskiej na przejęcie irlandzkiego rywala. Część spośród 43 rejsów miała przypaść mniejszej brytyjskiej linii lotniczej Flybe, natomiast International Airlines Group, do której nalezą Iberia i British Airways, mogłaby zagospodarować trzy trasy rozpoczynające się z londyńskiego portu Heathrow.Ryanair posiada 30 proc. udziałów w Aer Lingusie i w czerwcu ubiegłego roku ponowił próbę wykupienia reszty akcji. Jednak Komisja Europejska zablokowała wtedy przejęcie argumentując, że fuzja stworzy monopol w połączeniach z Irlandią. Planom Ryanaira sprzeciwiał się także Aer Lingus i rząd irlandzki.

- Wygląda na to, że Ryanair bardzo chce przejąć Aer Lingus i gotów jest na wszelkie ustępstwa, aby doszło do transakcji – ocenia Mark Murane, szef handlu w finansowej firmie Marketspreads z Dublina – - Największy problem polega na tym, że rząd już zdeklarował, iż nie sprzeda swoich akcji - dodał.

Michael O’Leary, prezes Ryanaira, stwierdził, że firma "starała się podrasować" wcześniejsze propozycje, aby wyjść naprzeciw niepokojom regulatorów w sprawie oferty przejęcia linii Aer Lingus za 694 mln euro. O’Leary do końca liczył na pozytywną decyzję KE.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_b1bca - Profil
gość_b1bca
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie