×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


FAA: Brak harmonogramu ws. B787
Dziś (27.02) amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała, że dokładnie analizuje zmiany, które kilka dni temu przedstawił Boeing, w bateriach litowo-jonowych oraz systemie elektrycznym B787 Dreamliner.

- Nie ustaliśmy harmonogramu powrotu B787 do lotów komercyjnych. Nasi pracownicy bardzo ciężko pracują nad tą kwestią, ale nie zniesiemy uziemienia dopóki nie będziemy pewni, że zmiany przedstawione przez Boeinga są bezpieczne - powiedział Michael Huerta z FAA.

Boeing 787 jest pierwszym samolotem, w którym zainstalowano lżejsze, ale bardziej niestabilne baterie litowo-jonowe. Ich pożary spowodowały uziemienie wszystkich samolotów tego typu przez co linie lotnicze na całym świecie straciły już prawie 8 mld dolarów.Pożarom ma zapobiec fizyczne oddzielenie i odsunięcie od siebie ośmiu ogniw akumulatorów. W oryginalnym projekcie znajdują się one w jednej obudowie i dość ściśle do siebie przylegają. Powoduje to zwiększone ryzyko przegrzewania i pożaru. Rozwiązaniem ma być zamontowanie pomiędzy ogniwami płytek ceramicznych.

W związku z obawami przed podobnymi problemami, z akumulatorów litowo-jonowych zrezygnował Airbus. Europejski producent chciał je montować w samolocie A350, który ma konkurować z Dreamlinerem. Jednak nowa maszyna z Tuluzy będzie miała baterie starszego typu - sprawdzone niklowe.

Z uwagi na problemy z akumulatorami Boeingów 787 Dreamliner wstrzymane zostały także wszystkie dostawy samolotów. LOT, który do marca miał otrzymać pięć maszyn tego typu, już zmodyfikował harmonogram zastępowania starszych Boeingów 767-300ER. Przewoźnik "aktualizuje scenariusze" i nie wyklucza, że na sezon letni konieczny będzie leasing innych samolotów. LOT potwierdził już, że do października nie uwzględnia maszyn 787 na swoich dalekodystansowych połączeniach i będzie wykonywał loty Boeingami 767. Według optymistycznych wersji samoloty Boeing 787 w barwach LOTu miały powrócić do służby najpóźniej w czerwcu.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_6f0f1 - Profil
gość_6f0f1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie