×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


airberlin: 2012 r. zakończony na plusie
airberlin poinformował, że 2012 rok zakończył z zyskiem netto w wysokości 6,8 milionów euro (9 mln dolarów), przewiózł 33,3 mln pasażerów, a roczne wypełnienie samolotów (load factor) wyniosło 76,8%. Dla porównania 2011 rok firma zakończyła ze stratą 271,8 mln euro.

Najnowsze wyniki finansowe airberlin wykazały powodzenie wysiłków restrukturyzacyjnych przez które przewoźnik zaoszczędził 250 mln euro. Ważnym elementem tego wyniku jest także partnerstwo z Etihad Airways, które zwiększyło liczbę pasażerów o 219 tys. i zapewniło 50 milionów euro dodatkowych przychodów.

W styczniu tego roku zarząd linii airberlin uruchomił kolejny kompleksowy program restrukturyzacyjny "Turbine 2013" czyli zwiększenie cięcia kosztów z 400 mln do 450 mln euro. Nie obejdzie się także bez zwolnień. Pracę w airberlin straci nie jak przypuszczano 900 osób, a około 980 pracowników czyli 13% obecnego zatrudnienia.- Po raz pierwszy od 2007 roku zakończyliśmy rok zyskiem. Nasze działania handlowe i marketingowe przyniosły bardzo dobre rezultaty. Pasażerowie coraz częściej wybierają airberlin, co jest satysfakcjonujące, ponieważ za nami mamy znaczne inwestycje w poprawę satysfakcji klienta i jakości operacyjnej w ciągu ostatnich kilku lat - powiedział Wolfgang Prock-Schauer, nowy prezes airberlin.

Flotę przewoźnika opuści 16 samolotów, a nie jak wcześniej zapowiadano tylko 10. Do sezonu letniego 2013 roku zmniejszy się ona do 142 samolotów z obecnych 158 maszyn. Ponadto najstarsze maszyny A320 i B737 zostaną wymienione na zupełnie nowe. Jest to efekt nowych umów zawartych z firmami leasingowymi.- Nie ma na tę chwilę żadnych podstaw, aby zmieniać obecny model biznesowy i strukturowy firmy. W świetle aktualnej możliwości rozwoju gospodarczego, program naprawczy w 2013 roku jest trudny do wykonania, ale nie niemożliwy - dodał Prock-Schauer.

Warto dodać, że w ubiegłym roku linie airberlin pozwały spółkę zarządzającą nowym berlińskim lotniskiem Flughafen Berlin Brandenburg. Powodem jest gigantyczne opóźnienie w oddaniu do użytku nowego portu lotniczego, który ma być nowoczesnym hubem dla airberlin.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_92933 - Profil
gość_92933
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie