×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus: Retrofit A320 w sharklety
Wczoraj (21.02) linia JetBlue zaprezentowała pierwszego Airbusa A320 (N821JB) na kontynencie amerykańskim, który otrzymał nowe końcówki skrzydeł. Tym sam Airbus oficjalnie rozpoczął retrofit i oferuje możliwość wyposażenia latających już A320 w sharklety.

Sharklety to odpowiednik montowanych m.in. w Boeingach 737 wingletów. Nowy profil skrzydła ma przynieść znaczne oszczędności paliwa i zastąpi stosowane do tej pory krótsze pionowe zakończone skrzydeł sięgające w dół i górę (tzw. fenced wing-tips).Airbus wylicza, że montaż sharkletów zmniejszy zużycie paliwa o 3,5% i pozwoli na zwiększenie maksymalnej masy startowej o 500 kg. Wygięte końcówki skrzydeł mają też wyciszyć samolot. Nowy model A320neo będzie wyposażony w skrzydła o podobnej geometrii.

Obecna flota JetBlue składa się ze 180 samolotów: 127 Airbusów A320 oraz 53 Embraerów 190. Według zapowiedzi przewoźnika wszystkie maszyny Airbusa zostaną wyposażone w sharklety do końca 2015 r.

Piotr Bożyk
Fot. JetBlue Airwaysgość_0ee29 - Profil
gość_0ee29
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie