Zbliża się koniec kłopotów B787?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 lutego 2013 23:03
13 komentarzy
Reklama

Boeing wie już, jak usunąć zagrożenie pożarów akumulatorów samolotów typu 787 Dreamliner - informuje agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródła. Rozwiązaniem ma być oddzielenie ogniw baterii litowo-jonowej.

Boeing 787 Dreamliner jest pierwszym samolotem, w którym zainstalowano lżejsze, ale bardziej niestabilne akumulatory litowo-jonowe. Ich pożary spowodowały uziemienie samolotów tego typu. Według informatorów Reutersa amerykański producent już opracował metodę zabezpieczenia baterii.

Pożarom ma zapobiec fizyczne oddzielenie i odsunięcie od siebie ośmiu ogniw akumulatorów. W oryginalnym projekcie znajdują się one w jednej obudowie i dość ściśle do siebie przylegają. Powoduje to zwiększone ryzyko przegrzewania i pożaru. Prof. Kiyoshi Kanamura z Uniwersytetu Tokijskiego w rozmowie z Reutersem dodał, że dobrym rozwiązaniem byłoby zamontowanie pomiędzy ogniwami płytek ceramicznych.Plany na razie są nieoficjalne. Komentarza Reutersowi odmówił zarówno Boeing, jak i Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) w Stanach Zjednoczonych. Na piątek zapowiedziane jest spotkanie przedstawicieli Boeinga oraz Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA).

W związku z obawami przed podobnymi problemami, z akumulatorów litowo-jonowych zrezygnował Airbus. Europejski producent chciał je montować w samolocie A350, który ma konkurować z Dreamlinerem. Jednak nowa maszyna z Tuluzy będzie miała baterie starszego typu - sprawdzone niklowe.

Jak powiedział dziś (20.02) w Sejmie Sebastian Mikosz, prezes LOT-u, polski przewoźnik dwa razy dziennie odbywa konsultacje techniczne z Boeingiem. Na razie Dreamlinery zostały oficjalnie zdjęte z siatki połączeń linii do października, jednak termin ich powrotu do rejsów pozostaje wielką niewiadomą.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
2013-02-27 10:41   
 - Profil
więc chcecie powiedzieć, że wierzycie, że ten cały dym to tylko kwestia baterii? :> ciekawie ;)
gosc_9441a 2013-02-24 22:28   
gosc_9441a - Profil gosc_9441a
Jeszcze tylko wyregulować aby się nie przegrzewały ... w samochodzie można, więc i w samolocie także.
gosc_9ab30 2013-02-23 09:20   
gosc_9ab30 - Profil gosc_9ab30
Dobra, zanim dostaną certyfikaty na to wszystko to przyjdzie kolejna zima.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama