×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ponad 150 mln zł straty LOT-u w 2012 r.
Polskie Linie Lotnicze LOT straciły w ubiegłym roku 157,1 mln zł netto - wynika z informacji przekazanych dziś (20.02) posłom sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Strata na działalności podstawowej to ok. 115 mln zł. 

Dane są jeszcze przed audytem, mogą więc ulec modyfikacji.

- Mieliśmy świadomość jako Skarb Państwa co do tego, że wynik finansowy może być negatywny, natomiast nie mieliśmy informacji, a wręcz mieliśmy zapewnienia, że sytuacja po stronie przychodów spółki gwarantuje to, że nie będzie potrzebne poszukiwanie sposobów dofinansowania czy interwencji państwa - tłumaczył Rafał Baniak, wiceminister skarbu państwa. 

- Od pierwszego dnia odkąd jestem prezesem podjęliśmy działania, by spółka więcej nie znalazła się w sytuacji zagrożenia płynności finansowej - dodaje Sebastian Mikosz, prezes LOT-u.

Posłowie, w szczególności opozycyjni, zadali wiceministrowi i prezesowi dziesiątki wyczerpujących pytań. Temat problemów finansowych LOT-u wzbudza gorące polityczne emocje.

Coraz więcej pasażerów

Liczba pasażerów przewiezionych przez LOT w 2012 r. wyniosła 4,972 mln. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. 

- Jesteśmy trzecim krajem w Europie pod względem penetracji przez tzw. przewoźników niskokosztowych. Musimy jako firma się dostosować i zaproponować produkt, ceny i styl latania, które pozwolą nam utrzymać pozycję lidera w Warszawie oraz znaczącą pozycję na rynku w Polsce - mówi Mikosz.

Zarówno prezes LOT-u, jak i wiceminister skarbu państwa podkreślają konieczność błyskawicznego wypracowania nowego modelu biznesowego. 

- Nawet rentowny LOT, nawet zbudowanie modelu, który pozwoli funkcjonować na wyniku powyżej zera, w dłuższej perspektywie czasu jest bardzo trudne do utrzymania - podkreśla Baniak.

Dlatego rząd pracuje już nad ustawą, która ma umożliwić prywatyzację linii. Przedstawienie planu restrukturyzacyjnego oraz decyzja rządu w sprawie uchylenia ustawy, która uniemożliwia sprzedaż większościowych udziałów w Locie prywatnemu inwestorowi ma nastąpić na jednym z najbliższych posiedzeń rządu. 

Plan restrukturyzacyjny najpóźniej do 20 czerwca musi też zostać przedstawiony Komisji Europejskiej, by ta nie nakazała zwrotu już udzielonej pożyczki rządowej w wysokości 400 mln zł. Wiceminister Baniak podkreśla jednak, że oczekuje tego planu wcześniej niż w czerwcu. 80 proc. z pierwszej transzy pomocy publicznej dla LOT-u zostało przeznaczonych na spłatę zobowiązań dla podmiotów publicznych. Jeśli Bruksela wyrazi na to zgodę, LOT może łącznie otrzymać nawet 1 mld zł, choć wiceminister Baniak podkreśla, że rządowi zależy na tym, by wsparcie było jak najmniejsze.

Dominik Sipińskigość_0ee29 - Profil
gość_0ee29
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie