×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Koniec produkcji Tu-154
Z taśmy produkcyjnej zakładów w rosyjskiej Samarze zjechał ostatni Tupolew Tu-154. Przez 45 lat od pierwszego lotu maszyny tego typu wyprodukowano łącznie ok. 1000 sztuk - dostępne w Internecie dane podają różne wartości.

Tu-154 to trzysilnikowy samolot odrzutowy, który w zależności od konfiguracji może zabrać na pokład do 180 pasażerów. Model jest wykorzystywany zarówno w lotnictwie cywilnym, jak i wojskowym. W latach 80. był podstawową maszyną we flocie Aerofłotu, który wówczas był największą linią lotniczą świata.Popularna "Tutka" jest znana z odporności na trudne warunki. Choć z czasem samoloty stały się awaryjne i nieekonomiczne, ich naprawy były możliwe w niemal każdych okolicznościach. Wytrzymałość samolotów była wykorzystywana m.in. do lotów na położone w tundrze lotniska na Syberii, których pasy startowe często są nieutwardzone lub w bardzo złym stanie technicznym.

Prędkość przelotowa wynosząca niemal 1000 km/h czyni z Tu-154 jeden z najszybszych samolotów pasażerskich świata. Jednak zasięg był mniej imponujący - nawet ulepszona wersja Tu-154M mogła przelecieć bez międzylądowania jedynie ok. 6000 km. W Polsce Tu-154 jest najlepiej znany jako samolot do przewozu najważniejszych osób w państwie. Rozformowany po katastrofie smoleńskiej 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego posiadał dwie maszyny typu Tu-154M w wersji VIP, które wcześniej w normalnej konfiguracji latały w PLL LOT. Polski przewoźnik użytkował kilkanaście maszyn tego typu w drugiej połowie lat 80., jednak po upadku PRL "Tutki" szybko zostały zastąpione amerykańskimi Boeingami 737.

Pierwszy pasażerski lot Tupolewa Tu-154 odbył się w 1972 r. Ponieważ w pierwszych wariantach wystąpił problem konstrukcyjny ze skrzydłami, w 1975 r. rozpoczęła się produkcja zmodyfikowanego wariantu TU-154B (B-1 oraz B-2). Najpopularniejszym wariantem był produkowany od lat 80. Tu-154M. Ponadto "Tutki" powstały również jako samoloty przystosowane do treningu kosmonautów, wojskowych misji obserwacyjnych oraz w bardzo niewielkiej liczbie jako maszyny cargo. Obecnie w aktywnej służbie pozostaje jeszcze ponad 100 Tu-154. Latają one głównie w mniejszych liniach lotniczych w Rosji i krajach byłego ZSRR. Użytkownikiem jest także północnokoreańskie Air Koryo. Samoloty, zwłaszcza w starszych wersjach, nie spełniają współczesnych norm hałasowych i są stopniowo wycofywane. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński, Piotr Bożykgość_0ee29 - Profil
gość_0ee29
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie