×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bruksela chce odroczyć ETS
Europosłowie w Komisji Transportu i Turystyki przegłosowali dziś (19.02) opinię, w której zalecają odroczenie stosowania unijnego Schematu Handlu Emisjami (ETS) wobec przewoźników spoza Europy. Podkreślają jednak, że to tylko warunkowe zawieszenie w oczekiwaniu na decyzję Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO). 

ETS to kontrowersyjny system zmuszający linie lotnicze do wykupu zezwoleń na emisję gazów cieplarnianych. Sprzeciw przewoźników spoza Unii budzi to, że w obecnym kształcie prawo zakłada, że zezwolenia muszą obejmować całą długość lotu, a nie tylko fragment, który przebiega w przestrzeni powietrznej UE. To znaczna różnica, bo w przypadku np. połączeń z Australii czy Ameryki Płd. odcinek europejski stanowi niewielki procent całej trasy.


Przeciwko ETS-owi protestują przewoźnicy z całego świata: od Stanów Zjednoczonych, przez Brazylię i Rosję, po Chiny i Australię. 

W ubiegłym roku Komisja Europejska ugięła się i zaproponowała decyzję, by odroczyć stosowanie ETS-u wobec pozaunijnych przewoźników. Wszystko wskazuje na to, że projekt bez większych zmian przebrnie przez komisje i sesję plenarną Parlamentu Europejskiego oraz Radę Ministrów UE ds. Transportu i już w kwietniu może wejść w życie.

Komisja Europejska argumentuje, że ponieważ ICAO zmierza w kierunku wypracowania globalnych standardów dotyczących emisji dwutlenku węgla, wprowadzenie ETS-u mogłoby osiągnąć przeciwny do zamierzonego skutek.

Niniejszy wniosek dotyczący decyzji ma na celu wzmocnienie tej pozytywnej tendencji oraz zwiększenie szans na osiągnięcie pozytywnych wyników podczas Zgromadzenia ICAO w 2013 r. - czytamy w uzasadnieniu propozycji Komisji.

Do czasu uchwalenia decyzji Komisja nie będzie egzekwować posiadania zezwoleń od przewoźników z krajów, które sprzeciwiają się ETS-owi. Przepisy nadal będą obowiązywać dla lotów wewnątrz UE. Jeśli decyzja zostanie uchwalona w niezmienionej treści, ETS dla przewoźników spoza Unii zostanie odroczony co najmniej do początku 2014 r. 

Europarlamentarzyści z Komisji Transportu i Turystyki w swojej opinii podkreślili, że ETS ma szczytny cel i może zostać zawieszony jedynie czasowo. Oczekują konkretnych rozwiązań wypracowanych na Zgromadzeniu ICAO. Dodają, że Unia powinna kontynuować walkę ze zmianą klimatu i wywierać presję na partnerów. 

Dominik Sipińskigość_6f0f1 - Profil
gość_6f0f1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie