MSP: LOT nie zapłaci za leasing 787

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 lutego 2013 14:03
52 komentarzy
Reklama

Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski zapowiada, że LOT nie będzie płacił rat leasingowych za Boeingi 787 Dreamliner, dopóki te pozostają uziemione.

- Nie będziemy płacić za samoloty, które są uziemione i które nie latają. Na to mojej zgody nie będzie - powiedział Budzanowski w RMF FM.

Budzanowski w rozmowie z dziennikarzem RMF FM dodał, że wysłał już pismo do amerykańskiego producenta, w którym domaga się zapewnienia samolotów zastępczych na sezon letni. Jak podkreśla minister jest to niezbędne, bo cała strategia LOT-u na lato była oparta na Dreamlinerach.

Minister zdecydowanie ingeruje w relacje LOT-u z Boeingiem być może dlatego, że premier Donald Tusk obarczył go osobista odpowiedzialnością za rozwiązanie kłopotów polskiego przewoźnika.Boeingi 787 są uziemione na całym świecie od 17 stycznia. Po dwóch pożarach akumulatorów na pokładach maszyn należących do ANA oraz Japan Airlines dyrektywę zabraniająca lotów wydała amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa, a w ślad za nią Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego.

Jeden z dwóch dostarczonych do tej pory 787 LOT-u utknął w Chicago po pierwszym komercyjnym rejsie transatlantyckim. Druga maszyna jest zaparkowana w Warszawie. Do końca marca LOT miał otrzymać pięć Dreamlinerów, które miały zastąpić wszystkie wysłużone Boeingi 767. Jest niemal pewne, że to nie będzie możliwe. Prezes przewoźnika, Sebastian Mikosz, zapowiedział, że Dreamlinery zostaną zdjęte z siatki do października, by uniknąć niepewności. Nie wykluczył jednak wcześniejszego powrotu tych nowoczesnych maszyn, o ile będzie to możliwe i bezpieczne.

Uniknięcie rat leasingowych za Boeingi 787 może być skomplikowane, bo LOT nie płaci ich bezpośrednio producentowi. Zakup pierwszych pięciu Dreamlinerów sfinansowały dwa amerykańskie banki i to one poniosłyby stratę, gdyby LOT przestał płacić

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_594e6 2013-02-20 22:51   
gosc_594e6 - Profil gosc_594e6
Bardzo przepraszam, ale pan minister sobie może nie płacić rat za swój samochód. Bardzo to jest zastanawiające, ale Polacy dalej myślą, że jak tupną nóżką, to świat wstrzyma oddech :) A figa z makiem :) Świat a konkretnie banki w USA mają gdzieś foszki pana ministra i zapewne szybciutko wymogą na Polsce swoje należności :) Tak więc ci nasi rządowi twardziele niech nie udają ich :):)
gosc_944d8 2013-02-20 21:11   
gosc_944d8 - Profil gosc_944d8
Niestety wypowiedź/list ministra będzie miał tylko negatywne konsekwencje dla LOT-u. Pomijając całe zamieszanie i spory z Boeingiem, to stwierdzenie, ze przewoznik nie zamierza placic za leasing powinno od razu spowodowac utworzenie rezerwy w wynikach 2012 na dodatkowe koszty kar i sankcji z tytułu niedotrzymania umowy. Czyli kolejny strzal w stope dla przewoznika.
gosc_f208a 2013-02-20 20:23   
gosc_f208a - Profil gosc_f208a
do gosc_d5a02: Kolego a słyszałeś o czymś takim jak "wady ukryte"?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama