×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus wraca do starych baterii w A350
Airbus jest przekonany, że główne baterie litowo-jonowe opracowywane wraz z firmą Saft dla modelu A350XWB są bezpieczne. Mimo to producent zdecydował się uruchomić "plan B" i powrócić do sprawdzonych baterii niklowo-kadmowych, które będą montowane w maszynch A350 w momencie wejścia do eksploatacji. Airbus uważa, że jest to najodpowiedniejsze rozwiązanie, gwarantujące niezawodność nowego modelu samolotu.

Mimo wysiłku ekspertów, nie stwierdzono dokładnych przyczyn dwóch ostatnich incydentów z udziałem baterii litowo-jonowych. Problemy związane właśnie z tym typem baterii są powodem trwającego uziemienia konkurencyjnych Boeingów 787.


Pierwszy egzemplarz A350 tuż po zakończeniu montażu

Przedstawiciele Airbusa podkreślają, że czas działa na ich korzyść. Model A350 nie rozpocznie lotów komercyjnych przed drugą połową 2014 r. Do tego czasu europejski koncern może przyglądać się problemom konkurenta i wyciągać z nich wnioski dla własnej konstrukcji.

Decyzja podjęta przez Airbusa na tym etapie nie powinna wpłynąć na harmonogram programu A350XWB i planowany termin wejścia modelu do eksploatacji.

Wielu ekspertów od momentu ogłoszenia programów B787 oraz A350 zauważało, że Airbusowi będzie łatwiej wprowadzić do użytku nowy samolot. Z uwagi na duże podobieństwo modeli europejski koncern może uczyć się na błędach konkurenta. A pewne problemy "wieku dziecięcego" są w przypadku rewolucyjnej, zupełnie nowej technologicznie konstrukcji niemal niemożliwe do uniknięcia.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Mediagość_0b31a - Profil
gość_0b31a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie