MSP: LOT zwolni nawet 40 proc. załogi

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 lutego 2013 16:07
41 komentarzy
Reklama

Od marca rozpoczną się zwolnienia w Locie, które docelowo obejmą nawet 40 proc. pracowników - zapowiada Rafał Baniak, wiceminister skarbu państwa, w rozmowie z Agencją Informacyjną Newserią. Pomimo redukcji zatrudnienia, która dotknie zarówno administrację, jak i personel lotniczy, LOT dopiero w 2014 r. ma być na plusie.

- Są przyjęte podstawowe założenia, jeśli chodzi o plan dobrowolnych odejść i to jest realizowane. Jeżeli chodzi o zwolnienia grupowe, są podjęte odpowiednie decyzje korporacyjne i to jest też w trakcie realizacji - mówi Baniak i dodaje, że toczą się w tej sprawie konsultacje społeczne.

Zwolnienia rozpoczną się w marcu, ale będą realizowane stopniowo. Część pracowników odejdzie wraz ze zmianami w siatce połączeń oraz wycofywaniem niektórych samolotów z floty przewoźnika.

Dla osób, które dobrowolnie odejdą z firmy, przewidziane są dodatkowe pieniądze. Ci, którzy zostaną objęci zwolnieniami grupowymi, otrzymają odprawy zgodne z kodeksem pracy.

Redukcja zatrudnienia jest istotnym, ale niejedynym elementem planu restrukturyzacji linii. Baniak zastrzega jednak, że dopiero w 2014 r. LOT ma przestać przynosić stratę. Podkreśla, że restrukturyzacja narodowego przewoźnika nie oznacza zmniejszenia linii.

- Nie ma założenia, że mamy stać się linią lokalną. Ma to być spółka, która przestaje latać tam, gdzie się to wprost nie opłaca. Tu, gdzie będzie widoczna rentowność, tam ma być wzmożone użytkowanie samolotów - mówi wiceminister.

Baniak dodaje, że już wkrótce zmieniona zostanie ustawa, która obecnie nie pozwala na prywatyzację linii. Również nowy prezes LOT-u, Sebastian Mikosz, zapowiada, że znalezienie inwestora jest jednym z najważniejszych i najpilniejszych zadań.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_83cc7 2013-02-21 09:32   
gosc_83cc7 - Profil gosc_83cc7
ssak o pilotach juz pisalismy natomiast co do Pan , ktore swoja prace zaczynaly na Tutkach czy Ilach jest ich naprawde baaardzo niewiele i uwierz mi, jesli ty sie usmiechniesz, nie pozostana obojetne na twoj usmiech rowniez! Ja osobiscie NIGDY! nie spotkalem sie z niemila obsluga o ile lotanie 2 razy w miesiacu moze o czyms swiadczyc...niemile sa dziewczyny w Transaero! mimo bardzo mlodego wieku!! tak wiec nie wiek tu odgrywa role a kultura osobista czlowieka samego w sobie! i milosc do wykonywanej pracy!:):)
ssak 2013-02-20 00:28   
ssak - Profil ssak
Chyba trochę przesadzacie z tym angielskim u polskich pilotów. Na ogół jest dobry lub bardzo dobry. Często latajac Lufa gdybym nie znał niemieckiego to niewiele byłbym w stanie zrozumieć, a juz prawdziwym koszmarem sa piloci hiszpanscy, o francuskich nie wspominając. Inna sprawa, ze jakość dźwięku z głośników jest czasami makabryczna. Nie wiem od czego to zależy, ze stewardessy słychać doskonale, a z pilotażu jest różnie. Czasem słychać jest ich tak dobrze, ze aż w uszach dzwieczy, a czasem ledwo co sie daje wychwycić. Nie wiem na ile zależy do od stanu technicznego samolotu, a na ile od tego jak pilot trzyma mikrofon (podejrzewam to drugie), ale i pod tym względem w każdej linii mozna sie spotkać zarówno z jedna sytuacja jak i druga. Natomiast co do personelu pokladowego, to jedno jest dla mnie faktem. Zaawansowane wiekowe stewardessy mozna spotkać w większości linii tradycyjnych, ale w żadnej poza lotem nie zdarzyło mi sie, bym widząc taka panią czuł, ze patrzy na pasażerów z wyzszoscia. U nas niestety niektóre z tych co zaczynały karierę na Tupolewach i Ilach patrzą i zachowują sie z taka pogarda dla klientów, ze czasem ręka swierzbi. I to jest niestety smutne. Inna sprawa, ze latajac trochę po Ameryce mozna bardzo szybko docenić kwalifikacje polskiego personelu pokladowego i przekonać sie, ze naprawdę jest on całkiem ok. :)
gosc_e98e9 2013-02-19 23:18   
gosc_e98e9 - Profil gosc_e98e9
Latałem w LOTcie a później w UNITED jako FA. Niestety mocno rażące jest to, co pisze waw-gru. Nie chce mi się nawet tego komentować, bo koleś osiągnie swój cel - zamęt. Napiszę tylko jedno, ktoś kto ma tak wysokie mniemanie o sobie zawsze będzie krytykował innych. Paradoksalnie, to nic innego jak leczenie własnych kompleksów. Dzięki i pozdrowienia dla pozostałych użytkowników forum.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama