LOT wdraża plan restrukturyzacji

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
14 lutego 2013 12:09
15 komentarzy
Reklama

Sebastian Mikosz zaprezentował założenia nowego etapu w restrukturyzacji polskiego przewoźnika. Przedstawił kierunki, które są mocnymi pozycjami w siatce połączeń LOT-u, a także nakreślił zmiany, jakie w najbliższym czasie nastąpią w firmie.

- Najbliższy czas to niezwykle trudny etap w historii LOT-u. Jest to zarazem czas niezbędnych zmian, zwłaszcza w obszarze uważanym za fundament linii lotniczej czyli siatce połączeń. 
Wierzę, że podjęte działania pomogą LOT-owi przetrwać na trudnym rynku lotniczym i stać się rentownym europejskim przewoźnikiem – powiedział Sebastian Mikosz, prezes Zarządu PLL LOT S.A. - Przed nami – Zarządem i Pracownikami LOT-u - wielkie wyzwanie, ale jestem przekonany, że nie bez wyrzeczeń uda nam się wspólnie osiągnąć sukces.Mikosz podkreślił, że najważniejszymi czynnikami w trakcie analizy i prac nad siatką połączeń przewoźnika była rentowność kierunków oraz wzmocnienie oferty na tych trasach, na których LOT ma niezmiennie mocną pozycję. Takie działania są szansą na poprawę wyników i wyprowadzenie firmy "na prostą" w najbliższym czasie. Korekty siatki zostaną wdrożone wraz z początkiem nowego rozkładu lotów na sezon lato 2013, który rozpoczyna się 31 marca 2013 roku.

Narodowy przewoźnik utrzyma z pewnością swoje flagowe bezpośrednie połączenia dalekodystansowe z Warszawy za Atlantyk - do Chicago, Nowego Jorku i Toronto. Ponad 40-letnia obecność LOT-u na tych trasach potwierdza, że polski przewoźnik podtrzymuje jedną 
z dominujących roli na tych rynkach. Połączenia transatlantyckie odgrywają także znaczną rolę 
w ruchu tranzytowym z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z intensywnym okresem letnim w branży lotniczej, LOT zwiększył już teraz w swoich systemach rezerwacyjnych częstotliwość rejsów do Chicago i Nowego Jorku w okresie wakacyjnym (każdy z kierunków 
11 lotów tygodniowo).

Jednym z filarów siatki połączeń LOT-u jest wzmocnienie i utrzymanie kierunków o charakterze biznesowym, jako że przewoźnik oferuje połączenia do wszystkich najważniejszych stolic europejskich oraz centrów biznesowych w dogodnym biznesowym rozkładzie np. do Brukseli, Genewy, Londynu czy Moskwy. PLL LOT jest również jedynym tradycyjnym przewoźnikiem oferującym bezpośrednie połączenia z Warszawy do wielu miast europejskich m.in. do Madrytu, Mediolanu i Sztokholmu, jak również utrzymuje stały wzrost ruchu pasażerskiego na popularnych trasach, na których konkuruje z innymi liniami, np. do Londynu, Paryża i Amsterdamu.Polski przewoźnik obsługuje znaczny ruch tranzytowy, przede wszystkim „wypełniając” rejsy za Atlantyk. Rozkład lotów LOT-u jest dostosowany pod kątem przesiadek w Warszawie, tak aby zapewnić pasażerom najkrótszy czas oczekiwania na kolejny rejs LOT-u w porcie warszawskim. Kierunkami, które obsługują w znacznej mierze pasażerów tranzytowych są m.in. Budapeszt, Praga, Bukareszt, Sofia, ukraińskie destynacje i inne trasy ze wschodniej Europy.

LOT, jako członek sojuszu linii Star Alliance, będzie także nadal ściśle współpracował z innym partnerskimi przewoźnikami na trasach do Niemiec i Austrii, uzupełniając ofertę dla pasażerów.

Nowy rozkład lotów polskich linii zakłada także zmiany w częstotliwościach rejsów na wybranych trasach m.in. wprowadzono dodatkowe wieczorne rejsy na trasach m.in. Warszawa - Praga 
w stosunku do sezonu letniego w 2012 roku, Warszawa - Berlin w stosunku do zimowego rozkładu, natomiast Warszawa - Zurych zwiększono aż do 12 częstotliwości tygodniowo pod kątem pasażerów biznesowych. Utrzymany został także rozkład do Pekinu z trzema rejsami tygodniowo.


Niektóre z kierunków także cechują się dużym potencjałem wzrostu, co skłoniło PLL LOT do zwiększenia częstotliwości do Tbilisi w Gruzji do siedmiu tygodniowo.

Prezes LOT-u poinformował też, które z tras zostały uznane za niespełniające oczekiwań finansowych oraz o negatywnych prognozach ekonomicznych i nie pojawią się w rozkładzie lotów w sezonie letnim 2013. W obecnej trudnej sytuacji ekonomicznej spółki, kierunki, które przynosiły straty i nie zapewniały w najbliższym czasie poprawy wyników finansowych 
to Erywań, Donieck, Kair i Kraków - Paryż

Fot. Piotr Bożyk, Tony Rodgers
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_0aef0 2013-02-18 06:55   
gosc_0aef0 - Profil gosc_0aef0
Prezes tak sobie tylko bajdurzy, a wy to bierzecie na poważnie. To pozostanie jego tajemnicą jaką "prywatyzację" jeszcze w tym roku on ma na myśli. Kiedy był już raz prezesem, to wtedy gadał podobnie i co z tego wynikło? Kompletnie nic, tylko dwa lata z rzędu ze stratą finansową.
rafox 2013-02-15 14:20   
rafox - Profil rafox
Mikosz chce sprzedać Lot przewoźnikowi z UE i to w dodatku jeszcze w tym roku?. Jaki przewoźnik z UE niby miałby kupić taką padlinę? LH nie zamierza kupować Lotu jak to już kilkanaście razy podkreślała zresztą oni mają swoją padlinę co zwie się OS i na pewno mażą o zakupie następnej. BAW inny sojusz i w dodatku mają spore problemy z Iberią nie mają żadnych powodów aby kupić Lot AF/KLM tym bardziej nie będzie chciał kupić Lotu inny sojusz i w dodatku 3 duże linie z naszego regionu są w Sky Team. Mikosz się chyba trochę za bardzo rozmarzył jedynym racjonalnym inwestorem w LO mógłby być ktoś z bliskiego wschodu czy Azji. Potrzebny jest inwestor który wyłoży ogromne pieniądze na ratunek Lotu i postawi tą padlinę na nogi. Jednak żeby ktoś chciał to jeszcze kupić to Prezes musi włożyć dużo wysiłku i nerwów na walkę ze związkami. Mam nadzieję, że Lot uda się sprywatyzować jak najszybciej ale wątpię aby to był jeszcze 2013.
ftlmm 2013-02-14 21:36   
ftlmm - Profil ftlmm
Brawo! Trzymam kciuki Panie Prezesie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama