Airbus obstaje przy bateriach litowych

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 lutego 2013 08:23
3 komentarze
Reklama

Airbus obstaje przy instalacji akumulatorów litowo-jonowych w nowym modelu A350. Problemy związane właśnie z tym typem baterii są powodem trwającego uziemienia konkurencyjnych Boeingów 787.

W rozmowie z "Air Transport World" przedstawiciel Airbusa podkreśla, że europejski koncern czeka na wyniki inspekcji Dreamlinerów. Jeśli okaże się, że podobne usterki mogłyby w przyszłości wystąpić w modelu A350, Airbus jest gotowy zainstalować starsze i cięższe, lecz sprawdzone akumulatory niklowo-kadmowe.

Jak podaje Bloomberg, akumulatory starszego typu zwiększyłyby całkowitą masę samolotu o ok. 90 kilogramów. To niedużo, jednak z uwagi na daleki zasięg zarówno Boeinga 787 Dreamliner jak i Airbusa A350, taka różnica może istotnie wpływać na zużycie paliwa.

Baterie litowo-jonowe są uważane za bardziej niebezpieczne, podatne na przegrzewanie oraz zapłon. Dwa pożary baterii w Dreamlinerach należących do linii ANA oraz Japan Airlines spowodowały uziemienie wszystkich samolotów tego typu na całym świecie. Nadal nie wiadomo, z czego wynika problem - poza wadami samych baterii inżynierowie sprawdzają też m.in. systemy monitorujące oraz ładujące.

Przedstawiciele Airbusa podkreślają, że czas działa na ich korzyść. Model A350 nie rozpocznie lotów komercyjnych przed drugą połową 2014 r. Do tego czasu europejski koncern może przyglądać się problemom konkurenta i wyciągać z nich wnioski dla własnej konstrukcji.

Wielu ekspertów od momentu ogłoszenia programów B787 oraz A350 zauważało, że Airbusowi będzie łatwiej wprowadzić do użytku nowy samolot. Z uwagi na duże podobieństwo modeli europejski koncern może uczyć się na błędach konkurenta. A pewne problemy "wieku dziecięcego" są w przypadku rewolucyjnej, zupełnie nowej technologicznie konstrukcji niemal niemożliwe do uniknięcia.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2013-02-11 22:13   
krzysiekl - Profil krzysiekl
pomysł na nowa opłatę dla linii lotniczych: opłata za lot po obiedzie ;)
gosc_d4f0f 2013-02-11 15:29   
gosc_d4f0f - Profil gosc_d4f0f
przecie 90kg to masa jaką - wnosi kilku pasażerów po obiedzie przed lotem czy kilka jakiś cięższych płaszczy... - warto za taką cenę inwestować w palące baterie?
arahja 2013-02-11 11:53   
arahja - Profil arahja
Airbus niedawno wprowadzal a380 do uzytku wiec maja wieksze doswiadczenie z nowymi konstrukcjami i to powinno zaprocentowac przy a350 i powinni uchronic sie przed wiekszymi opoznieniami
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama