×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus obstaje przy bateriach litowych
Airbus obstaje przy instalacji akumulatorów litowo-jonowych w nowym modelu A350. Problemy związane właśnie z tym typem baterii są powodem trwającego uziemienia konkurencyjnych Boeingów 787.

W rozmowie z "Air Transport World" przedstawiciel Airbusa podkreśla, że europejski koncern czeka na wyniki inspekcji Dreamlinerów. Jeśli okaże się, że podobne usterki mogłyby w przyszłości wystąpić w modelu A350, Airbus jest gotowy zainstalować starsze i cięższe, lecz sprawdzone akumulatory niklowo-kadmowe.

Jak podaje Bloomberg, akumulatory starszego typu zwiększyłyby całkowitą masę samolotu o ok. 90 kilogramów. To niedużo, jednak z uwagi na daleki zasięg zarówno Boeinga 787 Dreamliner jak i Airbusa A350, taka różnica może istotnie wpływać na zużycie paliwa.

Baterie litowo-jonowe są uważane za bardziej niebezpieczne, podatne na przegrzewanie oraz zapłon. Dwa pożary baterii w Dreamlinerach należących do linii ANA oraz Japan Airlines spowodowały uziemienie wszystkich samolotów tego typu na całym świecie. Nadal nie wiadomo, z czego wynika problem - poza wadami samych baterii inżynierowie sprawdzają też m.in. systemy monitorujące oraz ładujące. 

Przedstawiciele Airbusa podkreślają, że czas działa na ich korzyść. Model A350 nie rozpocznie lotów komercyjnych przed drugą połową 2014 r. Do tego czasu europejski koncern może przyglądać się problemom konkurenta i wyciągać z nich wnioski dla własnej konstrukcji.

Wielu ekspertów od momentu ogłoszenia programów B787 oraz A350 zauważało, że Airbusowi będzie łatwiej wprowadzić do użytku nowy samolot. Z uwagi na duże podobieństwo modeli europejski koncern może uczyć się na błędach konkurenta. A pewne problemy "wieku dziecięcego" są w przypadku rewolucyjnej, zupełnie nowej technologicznie konstrukcji niemal niemożliwe do uniknięcia.

Dominik Sipińskigość_39fec - Profil
gość_39fec
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie